Ruský Tu-154M preletel nízko nad Pentagonom i Kapitolom

Ruský Tu-154M preletel nízko nad Pentagonom i Kapitolom

Neozbrojené ruské vojenské lietadlo preletelo v nízkej výške nad Washingtonom. Stroj urobil prelet nad vládnymi budovami, a potom odletel v smerom k základni Andrews, kde je základňa letky amerického prezidenta Air Force One. Let bol súčasťou pozorovateľskej misie.

Skutočnosť, že lietadlo Tu-154M vstúpilo do amerického vzdušného priestoru, potvrdili dvaja vládni úradníci. Podobnú správu oznámili aj služby Kapitolu, ktoré varovali, že lietadlo bude krúžiť nízko na zemou (cca 1 100 m) nad vládnymi budovami v hlavnom meste USA. Služby nezverejnili, kto vlastní lietadlo.

O lete ruského lietadla ako prvá informovala CNN, ktorá uviedla, že stroj letel, okrem iného, aj ponad nehnuteľnosti v Bedminsteri v New Jersey. Tam často relaxuje a hrá golf prezident Donald Trump.

Zdanlivo tajomný let Tu-154M bol v skutočnosti misiou na základe Zmluvy o otvorenom nebi, ktorú podpísali Spojené štáty, Rusko a 32 ďalších krajín. Dohoda zaväzuje krajiny, ktoré podpísali zmluvu, aby dali k dispozícii vzdušný priestor pre lety neozbrojených vojenských lietadiel. Účelom Zmluvy o otvorenom nebi je uľahčiť dohľad nad dodržiavaním ustanovení súčasných aj budúcich dohôd o odzbrojení. Dohoda taktiež zavádza možnosť použitia pozorovacích lietadiel v oblastiach ohrozených prírodnými katastrofami alebo dohliadať na vykonávanie medzinárodných dohôd o ochrane životného prostredia.

Foto zdroj: http://www.airliners.net/photo/Aeroflot-Russian-Airlines/Tupolev-Tu-154M/1203934

(bre)