“S priateľmi, ako je ten, kto potrebuje nepriateľov”,  D. Tusk sa pustil do D. Trumpa

“S priateľmi, ako je ten, kto potrebuje nepriateľov”, D. Tusk sa pustil do D. Trumpa

Prezident Európskej rady Donald Tusk vyzval Európsku úniu, aby sa zjednotila s iránskou jadrovou dohodou a tarifami.

Na stretnutí na západnom Balkáne  v Sofii v Bulharsku  Tusk  vo svojom hodnotení USA  povedal, že členovia EÚ by sa mali zjednotiť, aby čelili “novému fenoménu – rozvážnej asertivite americkej administratívy”.

Tusk poukázal na niektoré z najnovších rozhodnutí Trumpovej administratívy predtým, než dospeje k záveru, že“niekto by mohol dokonca premýšľať s takými priateľmi, ktorí potrebujú nepriateľov.”Tiež navrhol, že EÚ dlhuje Trumpovi dlh vďačnosti za to, že pomohla Európe upustiť odvšetkých ilúzií.

Tuskove pripomienky prichádzajú v súvislosti s rastúcimi vzťahmi medzi EÚ a USA, nad obchodnými nesúhlasmi, jadrovou dohodou v Iráne a premiestnením veľvyslanectva USA do Jeruzalema.

Spojené štáty sa ocitli v rozpore s veľkou časťou Európy po tom, čo sa rozhodli vyradiť z jadrovej dohody medzi Iránom a EÚ, Ruskom, Čínou a USA, podpísanou v roku 2015.Napriek tomu, že Trump  hovorí o“hroznej dohode”pred a po nástupe do funkcie, jeho európski náprotivníci neopúšťajú túto dohodu.

Keďže Trumpov kabinet je čoraz populárnejší ako poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton a štátny tajomník Mike Pompeo, ktorí už dávno presadzovali zmenu režimu v Iráne, pozícia USA sa stáva čoraz viac v rozpore s postojmi Európy, Ruska a Číny.

Rozhodnutie USA presunúť svoje veľvyslanectvo v Izraeli do sporného mesta Jeruzalema a jeho reakcia na zabitie 60 Palestínčanov na protestoch v Gaze v pondelok ďalej odcudzila USA od európskych spojencov, ktorí sa vyjadrili k izraelským aktivitám.Tusk zdôraznil“dramatické udalosti v Gaze”v liste zaslanom Európskej rade pred summitom v utorok.

EÚv pondelokzopakovala svoju“jasnú, konsolidovanú”pozíciu k izraelsko-palestínskej krajine, ktorá vyzýva na riešenie založené na hraniciach z roku 1967 s“Jeruzalemom ako hlavným mestom oboch štátov”.

Európska únia je tiež nespokojná s rozhodnutím Trumpa o stanovení sadzieb pre európsku oceľ a hliník ako súčasť svojej agendy “prvá Amerika”.Tusk povedal, že chce, aby sa Európa“držala na našich zbraniach”a opisovala Trumpove ospravedlnenie taríf na základe národnej bezpečnosti ako“absurdné”.

“EÚ a USA sú priatelia a partneri, preto americké tarify nemôžu byť odôvodnené na základe národnej bezpečnosti,”povedal Tusk.“Musíme vrátiť realitu do tejto diskusie, čo dnes nie je.”

Foto zdroj: https://es.sott.net/article/59988-Relampagos-de-lucidez-europea-Tusk-agradece-a-Trump-haber-dilucidado-el-vasallaje-europeo-con-Washington