Saakašvili nezákonne prekročil ukrajinské hranice. Hrozí mu päť rokov väzenia

Saakašvili nezákonne prekročil ukrajinské hranice. Hrozí mu päť rokov väzenia

Ukrajinská polícia uviedla, že proti gruzínskemu exprezidentovi a zároveň bývalému guvernérovi ukrajinského regiónu Odesa – Michailovi Saakašvilimu zahájila trestné stíhanie. Ten 10. septembra nezákonne prekročil poľsko-ukrajinskú hranicu, tým že sa odmietol podrobiť hraničnej kontrole.

Bývalý gruzínsky prezident, ktorý je vo svojej krajine okrem iného stíhaný aj za spreneveru štátneho majetku a zo zodpovednosti za násilné potlačenie protestov v Gruzínsku, prekročil podľa ukrajinských úradov štátnu hranicu ilegálne. Saakašvili mal v úmysle dostať sa 10. septembra vlakom z poľského mesta Przemyšl do ukrajinského Ľvovu. Ešte pred tým pracovníci poľských železníc oznámili, že súprava nebude vypravená zo stanice, kým ju neopustí “osoba bez práva vstúpiť na ukrajinské územie”.

Exprezident sa potom rozhodol dostať k ukrajinskej hranici autobusom, kde mu skupina jeho sympatizantov umožnila preraziť cez tranzitnú zónu, čo malo za následok konflikt s pohraničnou strážou. Tá podľa viacerých informácií dostala príkaz nepoužiť zbrane.

“Dav prerazil kontrolné stanovište, začal bojovať s príslušníkmi pohraničnej stráže a Saakašviliho vtiahol na územie Ukrajiny,” uviedol hovorca ukrajinskej pohraničnej stráže.

Bývalý gruzínsky prezident je v súčasnosti bez štátnej príslušnosti. Po tom ako Tbilisi iniciovalo proti nemu v krajine trestné stíhanie, bol zbavený svojho občianstva. Neskôr mu bolo udelené ukrajinské občianstvo, ktoré mu však ukrajinský prezident Petro Porošenko koncom júla tohto roku odňal.

Sprevádzaný bývalou ukrajinskou premiérkou Júliou Tymošenkovou, Saakašvili oznámil, že o svojich ďalších krokoch bude informovať po tom, ako v ukrajinskom Ľvove absolvuje stretnutie s tamojším primátorom.

Exprezidentovi právnici argumentujú, že odobratie ukrajinského občianstva Saakašvilimu je politicky motivované a zároveň je v rozpore s ústavou.

Ukrajinská Generálna prokuratúra oznámila, že z dôvodu nezákonného prekročenia hraníc zo strany Saakašviliho a jeho priaznivcov, bude iniciovať trestné stíhanie.

Poľský minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski nazval incident na ukrajinskej hranici “politickou hrou” Ukrajiny. S odvolaním sa na stanovisko poľského rezortu diplomacie, spravodajský portál Sputnik uviedol, že poľské ministerstvo chcelo navrátenie Saakašviliho na Ukrajinu vyriešiť s tamojšími orgánmi diplomatickou cestou.

Za nezákonné prekročenie hraníc hrozí na Ukrajine trest odňatia slobody do piatich rokov.

Foto zdroj:https://cz.sputniknews.com/svet/201709105950479-saakasvili-rozhlas-vlak-ukrajina/

(tom)