Salamandrové  dni v Banskej Štiavnici

Salamandrové dni v Banskej Štiavnici

Turistická sezóna v Banskej Štiavnici vyvrcholí podujatím Salamandrové dni 8. a 9. septembra. Práve pastier nesúci jaštericu symbolizuje legendu, ktorá hovorí o vzniku mesta a táto postava otvára jedinečný Salamandrový sprievod, ktorý sa stal v roku 2013 súčasťou kultúrneho dedičstva Slovenska.

Obyvateľov aj návštevníkov čakajú mestské slávnosti, oslavy baníkov, geológov, hutníkov a naftárov, oslava bohatej štiavnickej histórie a tradícií, dobrá zábava. Banská Štiavnica bude plná hudby rôznych žánrov, akciami pre deti ako sú divadlá, sokoliari, animačné programy, modelári, šermiari, sprievodnými akciami sú aj výstavy a trhy.

Tradíciu začali študenti slávnej Baníckej akadémie 10. septembra v roku 1939. Najpôsobivejší Salamandrový sprievod bol podľa pamätníkov v roku 1964, kedy vyvrcholili oslavy 200. výročia založenia Baníckej a lesníckej akadémie. Najčestnejšie miesto v sprievode patrilo najstarším žijúcim absolventom. Stovky postáv v historických kostýmoch prechádzajú mestom a pripomínajú výjavy zo života starej Štiavnice. Akadémiu založila v roku 1762 Mária Terézia, bola to úplne prvá akadémia tohto druhu získavali na nej vedomosti študenti z celej Európy aj zo zámoria.

Foto zdroj: http://www.mineraly.sk/files/zber/601-700/674_ro_8.htm

(iri)