Samo Tomeček: Album sme robili s láskou k slovenskej hudbe

Samo Tomeček: Album sme robili s láskou k slovenskej hudbe

História, srdce a úcta, to je to, o čo sa Samo na svojom novom projekte celý čas opieral. Album IKONY spája minulosť so súčasnosťou a poukazuje aké skvosty naša popmusic má.

Kedy sa to začalo, ako vznikol tento nápad, siahnuť po hitoch, ktoré nestarnú?

Pred dvoma, troma rokmi a s tým, že som bol v peknej relácii Milujem Slovensko. Spoznal som slovenské skladby, priznám sa, že som príliš nevyrastal na slovenskej hudbe. A keďže som postupne spoznával fantastických autorov, spevákov, speváčky, tak som si povedal, že by bol hriech niečo s tým neurobiť. Napriek tomu, že sa nezháňali ľahko, a bolo sa k nim veľmi ťažké dostať. Najstaršia skladba je z roku 1937 od Krištofa Veselého, ktorý je teraz mojím najobľúbenejším interpretom a Gejza Dusík ako autor skladieb. No a intenzívne sme pred letom začali a v novembri skončili.

Chcelo to zrejme aj odvahu prearanžovať piesne velikánov slovenskej hudby…

Aj vďaka skvelým hudobníkom Marcelovi Buntajovi, Samkovi Kovácsovi, ktorý je podľa mňa najlepší gitarista na Slovensku, tak isto Mirovi Gazdíkovi. Robili sme to s láskou k hudbe, špeciálne k slovenskej hudbe. Snažili sme sa album urobiť podľa najväčšieho svedomia a čistoty v rámci interpretov, ktorí piesne pôvodne spievali.

Veľmi zaujímavý je aj dizajn albumu.

Autorkou celého projektu je moja manažérka Kristína Móhrová. Aj ,,bukletík“, ikonky, sú jej nápad. V albume máme krásny 44-stranový booklet, v ktorom sú texty jednotlivých skladieb a fotografie. Nahrávali sme u mňa v štúdiu a produkovali sme si to úplne sami.

Kristínka stojí nielen za vizuálom nového albumu, ale je aj vašou manažérkou i partnerkou. Nie je niekedy náročné skĺbiť prácu so súkromím?

Je to veľmi ťažké a uvidíme čo bude….

Aké ženy vám imponujú?

So ženským elementom vo svojom živote nemám problém. Imponujú mi emancipované ženy. Keď mi vedia bez problémov povedať, ak sa im niečo nepozdáva, nepáči. Keby ma len potľapkávali po pleci, že som úžasný, dokonalý, tak to by na vpred asi neposúvalo.

Nedávno ste nakrútili aj klip so Celeste Buckingham a rozhodli ste sa pre Slovensko.

Klip k spoločnému duetu sme plánovali nakrútiť v zahraničí, jednou z volieb bolo Chorvátsko. Zvažovali sme spojiť to s dovolenkou, ale potom sme si povedali, že je to nezmysel, keďže máme krásne Slovensko. A tak máme v úmysle propagovať našu krajinu, ak by sa nás počin vďaka anglickému textu dostal do zahraničia.

Okrem hudby značnú časť vášho času venujete aj štúdiu jazykov.

Áno, chodil som dva roky k native spíkerke na angličtinu. Myslím, že mi to celkom išlo, keďže ma pochválila aj Celeste. Budem musieť ale znovu začať, pretože spíkerka nemala čas. A chcem si vylepšiť aj nemčinu. V Rakúsku žijú moje neterky a keď s nimi telefonujem, tak sa zhovárame len po nemecky. Sú to dobré učiteľky. Vždy keď poviem niečo nesprávne, tak to zopakujú s tým, že to povedia správne. Milá, zábavná ,,škola“.

Ale vraj ste zručný aj mimo štúdia… Ako vyzerá chalupa na Záhorí?

Teraz ,,zimuje“, je to mierne depresívne, keďže ani snehu nebolo. Teším sa už na jar, na krajšie počasie, keď budem môcť opäť na nej pracovať.

Kde budete váš nový album prezentovať, chystáte koncertnú šnúru?

Časť z neho budeme hrať aj na plesoch, rôznych vystúpeniach, na jar sa začne sezóna outdoorových koncertov. Plánujeme aj turné a zrejme pridáme aj ďalší ,,materiál“, teraz sa idem totiž zameriavať na autorskú tvorbu. Chystáme aj IKONY tour, takže to budem musieť zosúladiť.

(jma)

Foto: Jozef Martiš pre NN