Sankcie voči Rusku nie sú cieľom

Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová počas stretnutia so svojim ruským partnerom Sergejom Lavrovom povedala, že sankcie EÚ voči Rusku nie sú “samotným cieľom”.  Vyjadrila sa tiež, že v podmienkach keď Únia a Rusko voči sebe navzájom uplatňujú sankcie, nemožno ich považovať za strategických partnerov.

Federica Mogheriniová na svojej návšteve Moskvy 24. apríla zdôraznila, že bilaterálna spolupráca medzi Ruskom a EÚ nie je zmrazená. Únia má podľa jej vyjadrenia záujem o spoluprácu s Moskvou vo viacerých oblastiach – vrátane boja s terorizmom alebo urovnania ozbrojeného konfliktu v Sýrii či Líbyi.

“Naša bilaterálna spolupráca nie je zmrazená. A moja návšteva je toho dôkazom. Je však pravdou, že to nie je to, čo bývalo, keď sme mali vzájomnú strategickú spoluprácu. Máme záujem vrátiť sa k predchádzajúcej situácii. Bolo by však nereálne, aby sme boli považovaní za strategických partnerov a na druhej strane uplatňovali navzájom voči sebe sankcie,” povedala Mogheriniová po stretnutí s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom.

Dodala tiež, že sankcie Európskej únie nie sú cieľom samým o sebe. Tým má byť podľa jej vyjadrenia “ukončenie konfliktu na východnej Ukrajine.”

Lavrov naopak spochybnil logiku sankcií EÚ voči Rusku vzhľadom na to, že je potrebné, aby všetky strany dodržiavali dohody o urovnaní ukrajinského konfliktu. Šéf ruskej diplomacie zároveň označil neochotu Kyjeva dodržiavať dohody ako “zjavnú sabotáž”. Ukrajinu pri tejto príležitosti obvinil, že sa vyhýba priamemu dialógu s Doneckom a Luganskom. Pripomenul, že potreba vzájomného dialógu je zakotvená v Minských dohodách.

“Ak je postoj Európskej únie taký, že každý musí plniť svoju časť záväzkov, vzniká otázka: prečo sankcie len proti Rusku?” vyhlásil Lavrov. Na zjavnú sabotáž dohôd zo strany Kyjeva by podľa jeho názoru mali reagovať patróni ukrajinskej vlády.

Obaja vrcholoví diplomati sa zhodli na potrebe zintenzívniť politický dialóg a pravidelne ho udržiavať.

Od roku 2014 uplatňujú v dôsledku ukrajinského konfliktu Európska únia a Spojené štáty voči Rusku sankcie. Brusel, Washington a ich spojenci ich zaviedli pod zámienkou, že Moskva konflikt vyprovokovala a následne pripojila k svojmu územiu polostrov Krym. Rusko však tieto tvrdenia opakovane popiera a z vyvolania konfliktu obviňuje Západ.

Foto zdroj: https://sputniknews.com/politics/201503211019834863/

(tom)