Saudská Arábia je hlavným sponzorom teroristov vo Veľkej Británii

Saudská Arábia je hlavným sponzorom teroristov vo Veľkej Británii

Nová správa britského think-tanku Henry Jackson Society tvrdí, že Saudská Arábia sponzoruje islamistických extrémistov vo Veľkej Británii. Zistenia prichádzajú v čase, keď britská premiérka Theresa Mayová môže čeliť tlaku na zverejnenie vládnej správy o zahraničnom financovaní terorizmu.

Ako podotýka spravodajský portál Sputnik, iróniou správy je, že Saudská Arábia a niektorí jej spojenci na Blízkom východe uplatnili na Katar nedávno blokádu a obvinili ho zo sponzorovania terorizmu. Avšak Henry Jackson Society uviedla, že je to práve Saudská Arábia, kto v skutočnosti vynakladá finančné prostriedky na exportovanie ideológie wahábistického islamu na Západ minimálne od 60-tych rokov 20. storočia.

V dokumente sa píše, že Saudi využívajú svoje ropné bohatstvo, aby napríklad platili “extrémistickým kazateľom a distribuovali extrémistickú literatúru”.

Predsedníčka britskej vlády sa tým dostáva pod silný tlak, aby zverejnila správu svojej vlády o zahraničnom financovaní terorizmu. Tá bola sfinalizovaná pred šiestimi mesiacmi a odvtedy leží na jej stole na Downing Street. Kritici tvrdia, že odklad zverejnenia vyplýva z obáv, že sa narušia medzištátne vzťahy medzi Spojeným kráľovstvom a Saudskou Arábiou.

Národné Noviny sa k tejto téme venovali tu: https://narodnenoviny.sk/senzitivna-sprava-o-financovani-britskych-teroristov/

Skupina britských poslancov sa tiež stavia proti zverejneniu strategického dokumentu ministerstva zahraničných vecí z obáv o narušení strategických vzťahov so štátmi v Perzskom zálive. Medzi ne samozrejme patria aj silné vzťahy k miliardovým obchodom z predaja zbraní, leteckého, kozmického a ropného priemyslu.

Predseda britských labouristov Jeremy Corbyn sa vyjadril, že sa bude usilovať o zákaz predaja zbraní do štátov, ktoré sú obvinené z vojnových zločinov. Saudská Arábia je v tejto súvislosti podozrivá, že sa ich dopustila na hutijských povstalcoch počas jej angažovania sa sa vo vojne v Jemene.

Sputnik pripomenul, že v roku 2016 britská charitatívna organizácia Oxfam obvinila vládu v Londýne z toho, že kabinet porušil Medzinárodnú zmluvu o obchode so zbraňami tým, že ich do Saudskej Arábie predával.

Bývalý dôstojník britskej armády a súčasný labouristický poslanec Dan Jarvis uviedol, že správa Henry Jackson Society je “veľmi znepokojujúca” a vyzval vládu, aby vydala vlastnú správu.

“V dôsledku hrozných a tragických teroristických útokov, ktorých sme v tomto roku boli svedkami, je dôležité, aby sme používali každý nástroj, ktorý máme k dispozícii na ochranu našich komunít,” vyhlásil britský poslanec. Dodal, že medzi takéto nástroje patrí aj identifikácia sietí, ktoré podporujú extrémizmus, ako aj vypnutie finančných schém, ktoré ho financujú.

Podľa dokumentu britského think-tanku sa toto financovanie uskutočňuje formou dotácii pre mešity a aj iných islamských vzdelávacích inštitúcii, cez ktoré sa extrémistické myšlienky šíria.

“V Saudskej Arábii nie je možné vybudovať kresťanský kostol, avšak táto ideológia nemá problém dožadovať sa práva budovať mešity v Británii. Chcú tu mať privilégiá, a pritom sami odmietajú uznávať iné náboženstvá,” uzatvára dokument.

Foto zdroj:http://baltnews.lv/news/20170527/1019861411.html

(tom)