Savčenková už viac nie je hrdinkou Ukrajiny, skončila za mrežami

Ukrajinská poslankyňa Nadežda Šavčenková, ktorá bola pred nedávnom velebená ako ukrajinská „hrdinka“ prenasledovaná Moskvou, bol znovu uväznená. Tentokrát však nie Rusmi, ale svojimi krajanmi. Bývalá pilotka ukrajinskej armády je podozrivá z plánovania prevratu a teroristického útoku.

Savčenková bola 22. marca zatknutá príslušníkmi ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) priamo v budove ukrajinského parlamentu. Krátko pred tým ju poslanci zákonodarného zboru zbavili poslaneckej imunity a súhlasili tak s jej zatknutím.

Generálny prokurátor Jurij Lucenko ju obvinil z toho, že plánovala zaútočiť na parlament s použitím ručných granátov a automatických zbraní. Lucenko poslancom ukázal videozáznam, ktorý by ju mal navyše usvedčiť z toho, že plánovala spáchať atentát na ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Ukrajinská poslankyňa sa v prítomnosti zatknutého generála, ktorý mal na starosti výmenu zajatcov z radov separatistov, ukrajinských vojakov a nacionalistických radikálov, zmienila o chystanom mínometnom útoku na sklenenú strechu snemovne a následnom zastrelení všetkých poslancov, ktorí by prežili pád strechy.

Savčenková sa prvýkrát do pozornosti verejnosti a médií dostala po tom, ako bola v Rusku zatknutá za údajnú pomoc pri ostreľovaní v Donecku, pri ktorom prišli o život dvaja ruskí novinári. Rusi ju potom v roku 2016 prepustili na slobodu.

Jej osud sa až príliš nápadne podobá prípadu bývalého gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho, ktorý sa v rámci boja o moc na Ukrajine stal tamojšiemu režimu nepohodlný. Jeho bývalý priateľ – prezident Porošenko sa minulý rok rozhodol odobrať mu občianstvo. Saakašvili v dôsledku politického prenasledovania Ukrajinu v polovici februára opustil.

Aj tu platí to staré známe – revolúcia požiera svoje vlastné deti …

Foto zdroj: https://www.kyivpost.com/ukraine-politics/court-rules-hold-nadiya-savchenko-custody-without-bail.html

(tom)