Schôdza sa skončila, o zákaze interrupcií rozhodnú poslanci v júni

Schôdza Národnej rady SR, ktorá bola v poradí tridsiata prvá, sa skončila po 12 dňoch rokovania. Zvyčajne sa schôdze končia odhlasovaním posledných prerokovaných bodov, tentokrát schôdzu ukončilo posledné vystúpenie k návrhu, ktorým chcú kotlebovci  zmeniť, novelizovať zákon o  interrupciach.

Diskusia sa začala už v pondelok (28.5.) dopoludnia, prihlásili sa do nej poslanci ĽSNS.  Vzhľadom na ich počet a dĺžky vystúpení sa debata preniesla do utorka a poslanci ju nestihli ukončiť do hlasovania, ktoré bolo naplánované o 11.00 hodine a ktorým sa mala schôdza skončiť. O 11:00 hodine   došlo vyše stovky ľudí  pred parlament na podporu  prijatia predloženej novely zákona.  

Snemovňa rozhodla, že o poslednom bode nerozhodnú po jeho prerokovaní, ale až na júnovej schôdzi.

Hoci nejde o celkom štandardný postup, parlament ho už neraz použil. Kotlebovci kritizovali toto rozhodnutie aj neúčasť výraznej väčšiny poslancov ďalších strán na rokovaní. Pritom ani poslanci ĽSNS nezvyknú v pléne sedávať pri každom návrhu všetci.

Do diskusie sa zapojili aj niekoľkí koaliční a opoziční poslanci mimo ĽSNS.  Niektorí poslanci koalície aj opozície a nezaradení poslanci potvrdili zámer hlasovať za návrh zakázať interrupcie. Medzi nimi napríklad poslanec Smeru-SD Marián Kéry, ktorý žiada, aby poslancov za hlasovanie s fašistami v tejto veci ľudia nesúdili. Časť hlasov sa nájde aj v klube Sme rodina, zrejme aj v OĽaNO a u nezaradených poslancov. Napríklad B. Kollár SME Rodina  povedal, že polovica ich poslancov bude hlasovať za prijatie zákona a polovica bude proti. On sám je proti  predloženému zákonu a zaň nezahlasuje. 

K téme sa nedávno vyjadril aj predseda Smeru-SD Robert Fico, podľa ktorého je právna norma v rozpore s Ústavou SR. Fico je za to, aby žena mala právo rozhodnúť sa sama tak, ako to umožňuje súčasný zákon.

Poslanec zo strany SMER-SD  Marián Kéry právnu normu podporí  . „Nechcem mať problém so svojim svedomím,“ vyhlásil v pléne Kéry, ktorý žiada, aby ľudia nesúdili poslancov za hlasovanie s fašistami v tejto veci.

„Za tento návrh zákona hlasovať budem. Nesúďme poslancov, ktorí sa rozhodli hlasovať, ale nesúďme ani ženy, ktoré sa rozhodli pre umelé prerušenie tehotenstva,“ zdôraznil Kéry. Zároveň vyhlásil, že nie je fašista, ani alibista.

V rozprave kotlebovcov kritizoval za ich postoje k holokaustu, za jeho popieranie a za vyjadrenia na adresu iných rás či Židov. Pýtal sa ich aj to, či si vážia aj detí iných rás, alebo len tie biele.

„Vaše vyjadrenia nepatria do výbavy človeka 21. storočia,“ adresoval kotlebovcom Kéry. Teší ho snaha ochrániť deti, ale poukazuje na rozpor s „prazvláštnou úctou ku gardistickým uniformám“, ktorú podľa jeho slov prechováva Marian Kotleba. Pripomína mu, že tieto uniformy rozosievali smrť.

Podľa podpredsedu Smeru-SD Juraja Blanára by bolo možno dobré zamyslieť sa nad ústavnou ochranou života. Odmieta súdiť ženy, pripomína, že interrupcie vykonávajú lekári. Kotlebovcov vyzval, aby boli konzistentní v ochrane života. „Nielen toho nenarodeného,“doplnil a navrhol ďalej nepokračovať v rokovaní o návrhu.

V rozprave vystúpila niekoľkokrát aj poslankyňa ĽSNS Natália Grausová, ktorá je za zákaz interrupcií, pričom sama v minulosti jednu podstúpila. Priznala to v pléne poslancom s tým, že to doteraz ľutuje.

Foto/Zdroj: Národné noviny (Roman Ruhig)