Schulz volá po Spojených štátoch európskych

Schulz volá po Spojených štátoch európskych

Predseda nemeckých sociálnych demokratov (SPD) Martin Schulz sa vyslovil za federálne usporiadanie Európy. Dodal, že tí ktorí budú proti tejto vízii, majú z Európskej únie vystúpiť.

Vo svojom prejave na zjazde SPD Schulz vyhlásil, že v najbližších rokoch pôjde o budúcnosť Európy. Pripomenul, že malé reformy nestačia a preto je potrebné nájsť odvahu uskutočniť zásadné zmeny. Prítomným delegátom oznámil, že Spojené štáty európske sú víziou jeho ľavicovej strany už od roku 1925. Upozornil, že ak by takéto usporiadania už vtedy fungovalo, bolo by možné vyhnúť sa druhej svetovej vojne.

„Chcem, aby existovala európska ústavná zmluva, ktorá vytvorí federálnu Európu,“ uviedol vo svojom posolstve straníkom šéf SPD. Jeho zámerom je, aby Spojené štáty európske boli realitou do roku 2025.

„Takáto ústavná zmluva musí byť potvrdená dohovorom, ktorý bude zahŕňať občiansku spoločnosť a ľudí. Ústava bude potom musieť byť predstavená členským štátom a tí, ktorí ju neschvália, budú automaticky musieť opustiť EÚ,“ zdôraznil Schulz.

Na jeho slová reagovala aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá má záujem aby Európa do roku 2025 tesnejšie spolupracovala v oblasti obrany, vnútorného trhu a zahraničnej politiky. Zároveň vyjadrila presvedčenie, že spoločná akcieschopnosť európskych štátov musí zohrávať hlavnú úlohu v budúcej podobe kontinentu.

Strany nemeckého establišmentu sa tak vo svetle hrozby vlastného zániku zhodujú v uvedenej vízii.

Po neúspešných rozhovoroch o zostavení novej vlády so stranou Zelených a liberálnou FPD, začali predstavitelia Merkelovej kresťanských demokratov CDU/CSU a nemeckej sociálno-demokratickej strany diskutovať o možnosti obnoviť doterajšiu tzv. veľkú koalíciu.

Tandem Merkelová-Schulz však vyvoláva obavy v radoch samotnej SPD. Viacerí sociálny demokrati sa domnievajú, že pokračovanie doterajšej spolupráce s Merkelovou môže zasadiť SPD smrteľný úder v podobe preferencií. V septembrových parlamentných voľbách sociálno-demokratická strana skončila s druhým najhorším výsledkom v povojnovom období. Podobne je na tom aj Merkelovej CDU.

Foto zdroj: http://www.voxeurop.eu/en/content/blog/4390871-martin-schulz-presseurop-s-role-essential

(tom)