Šéf Bieleho domu a severokórejský diktátor sa chystajú na spoločné stretnutie

Šéf Bieleho domu a severokórejský diktátor sa chystajú na spoločné stretnutie

Americký prezident Donald Trump prijal ponuku severokórejského vodcu Kim Čong-una, aby spolu diskutovali o možnej denuklearizácii Kórejského polostrova. Dodal však, že pokiaľ sa nedosiahne stabilná dohoda, americké sankcie budú trvať aj naďalej.

Šéf Bieleho domu sa vo svojom príspevku na Twitteri zmienil, že Kim Čong-un s predstaviteľmi Južnej Kórey nerokoval iba o zmrazení svojho jadrového programu, ale aj o celkovej denuklearizácii.

Pripomenul, že Pchjongjang vraj počas nadchádzajúceho obdobia nebude testovať svoje rakety. „Bol dosiahnutý veľký pokrok, ale sankcie zostanú v platnosti až do dosiahnutia dohody. Stretnutie sa plánuje!“ poznamenal Trump.

Prezident pred akceptovaním Kim Čong-Unovej ponuky uskutočnil telefonický rozhovor s japonským premiérom Šinzóom Abem, v ktorom sa obaja lídri dohodli vyvinúť maximálne úsilie ohľadne zvýšenia tlaku na Severnú Kóreu. Ešte pred plánovaným stretnutím severokórejskej a americkej delegácie pricestuje Abe na návštevu do Washingtonu.

O mieste plánovanej schôdzky však ešte nie je rozhodnuté. „Tešíme sa na denuklearizáciu Severnej Kórey. Medzitým musia ostať v platnosti všetky sankcie a maximálny tlak,“ vyhlásila hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová.

O významnom prielome sa zmienil aj poradca juhokórejského prezidenta Čchong Ui-Jong, ktorý potvrdil, že severokórejský líder má záujem o denuklearizáciu svojej krajiny a celého polostrova. Poznamenal tiež, že Trumpova politika sankcií a tlaku prinútila predstaviteľov severokórejského režimu zasadnúť za rokovací stôl.

Ostáva len dúfať, že vplyv tzv. temného štátu (deep state) nepodkope snahy o mierové riešenie situácie.

Foto zdroj: https://www.standard.co.uk/news/world/donald-trump-and-kim-jong-un-s-war-of-words-a-look-back-after-the-us-president-s-first-year-a3743791.html

(tom)