Šéf Europarlamentu: Brexit sa môže zvrátiť

Šéf Europarlamentu: Brexit sa môže zvrátiť

Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani povedal, že Brexit by sa mohol zvrátiť, ak sa postoj britskej vlády po predčasných voľbách zmení. “Ak sa zajtra nová britská vláda rozhodne zmeniť svoju pozíciu, tak to bude možné,” uviedol Tajani pre denník The Guardian. Dodal však , že konečné rozhodnutie je na 27 členských štátov EÚ. Tí však budú za, ak sa Spojené kráľovstvo rozhodne článok 50 zrušiť.”

Britská premiérka Theresa Mayová Článok 50 Lisabonskej zmulvy, ktorým sa formálne spustil proces odchodu Veľkej Británie z Európskej únie, aktivovala dňa 29. marca 2016.

Prekvapujúco 18. apríla oznámila, že v Británii by sa mali uskutočniť 8. júna predčasné voľby.  Premiérka vyhlásila, že vláda naplnila svoj mandát po uskutočnení referenda o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ. Dodala, že je to jediný spôsob, ako zaručiť v krajine pre nadchádzajúce roky istotu a stabilitu. Poslanecká snemovňa britského parlamentu 19. apríla jej návrh podporila.

“Ak  Spojené kráľovstvo bude po voľbách chcieť stiahnuť článok 50, potom je postup veľmi jasný,” vyhlásil Tajani. Vyjadril tiež presvedčenie, že “ak sa Veľká Británia rozhodne zostať, všetci by boli za.”

Člen britskej parlamentnej komisie pre Brexit Stephen Timms (Labour Party) uviedol, že predčasné voľby v Spojenom kráľovstve s najväčšou pravdepodobnosťou zdržia rokovania s EÚ ohľadne Brexitu.

Londýnsky starosta Sadiq Khan v tejto súvislosti vyzval britských voličov, aby v prečasných voľbách hlasovali za labouristickú stranu. Podľa neho sa tak môžu vyhnúť “ťažkému Brexitu” a zabezpečia si tak s EÚ prospešnú dohodu o jednotnom trhu a migračnej politike.

Európska únia už v rámci procesu odchodu Británie zo spolku začala oficiálne zmrazovať vzájomné zmulvy s britskými spoločnosťami. Zároveň povzbudzuje firmy sídliace v Spojenom kráľovstve, aby sa presťahovali na kontinent.

Za normálnych okolností sa očakáva sa, že Londýn ukončí rokovania o Brexite pred 29. marcom 2019.

Foto zdroj:http://www.independent.co.uk/news/uk/politics/anti-terror-bill-teresa-may-criticised-for-producing-a-chilling-recipe-for-injustice-9880754.html

(tom)