Šéf FBI považuje Rusko za hrozbu

Šéf FBI považuje Rusko za hrozbu

Stupídnosti pokračujú. Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) James Comey, počas senátneho vypočúvania označil Rusko za “najväčšiu hrozbu pre každý národ”. Odpovedal tiež na otázky o údajnom zasahovaní Moskvy do amerických prezidentských volieb v roku 2016. Biely dom sa však od jeho stanoviska dištancoval.

Na otázku republikánskeho senátora Lindseyho Grahama, či Rusko predstavuje hrozbu pre americký “demokratický proces”, Comey vo svojej odpovedi označil Rusko za “najväčšiu hrozbu akéhokoľvek národa na Zemi vzhľadom na jeho zámer a schopnosti”.

“Jednou z najväčších lekcií, ktorú sme sa naučili je, že Rusko to urobí znova. Pretože vie, že vo voľbách v roku 2016 to fungovalo,” povedal Comey na senátnom vypočúvaní 3. mája v súvislosti s obvineniami, že Moskva zasahovala do priebehu amerických volieb. Na podporu týchto obvinení však neuviedol žiadne dôkazy.

Vyšetrovanie FBI o údajných ruských zásahoch do amerických volieb sa začalo tento rok v marci. Zatiaľ čo niektorí predstavitelia Demokratickej strany Comeyho rozhodnutie chválili, iní sa vyjadrili, že vyšetrovanie prichádza “príliš neskoro”.

Pred tým ako sa uskutočnilo senátne vypočúvanie, americký prezident Donald Trump zverejnil na Twitteri sarkastický príspevok, v ktorom uviedol, že “riaditeľ FBI Comey bol tá najlepšia vec, aká sa prihodila Hillary Clintonovej”. Príbeh Trump/Rusko, bol podľa jeho statusu na sociálnej sieti totiž “výhovorkou, ktorú použili Demokrati ako ospravedlnenie za ich volebnú prehru”.

Po vypočúvaní hovorca Bieleho domu objasnil, že Comeyho postoj nepredstavuje oficiálne stanovisko kancelárie prezidenta. “Myslím, že to je názor FBI,” povedal Sean Spicer na tlačovej konferencii v Bielom dome.

Na otázku, či Trump zdieľa Comeyho názory na Rusko, hovorca sa rozhodol zmeniť tému na Severnú Kóreu.

“Prezident bol veľmi jasný v tom, že hrozba, ktorú predstavuje Severná Kórea s jej potenciálnou jadrovou zbraňou, je niečo, čo považuje za hrozbu pre život Američanov a našich spojencov,” otočil Spicer.

Hovorca Kremľa  Dmitrij Peskov uviedol, že nie je potrebný samostatný komentár ku Comeyho poznámkam.

Moskva opakovane akékoľvek obvinenia z hackerských útokov alebo iného zasahovania do amerických prezidentských volieb v roku 2016 odmietla.

“Čítajte mi z pier – Nie!” Povedal to ruský prezident Vladimir Putin koncom marca, na otázku, či sa Moskva zamiešala do amerických volieb.

Putinov hovorca Peskov v apríli tiež uviedol, že “americká verejnosť bola cieľom na silnú protiruskú propagandu, ktorá spôsobila, “že americký ľud si myslí, že áno, všetci ruskí hackeri sú všade, v každej chladničke.”

 

Foto zdroj:http://www.girlsaskguys.com/education-career/a33007-what-i-really-hate-about-becoming-a-programmer

(tom)