Šéf ruskej rozviedky tvrdí, že vyhostenie diplomatov napomáha teroristom

Nedávne vyhostenie ruských diplomatov zo strany západných štátov škodí v boji proti medzinárodnému terorizmu do takej miery, že by sa to mohlo nazvať ako priama pomoc teroristickým skupinám. Povedal šéf ruskej zahraničnej rozviedky Sergej Naryškin.

Jeho vyhlásenie nasledovalo po stretnutí s tromi ruskými spravodajskými dôstojníkmi, ktorí sa nachádzali medzi vyhostenými diplomatmi.

„V rozhovore so svojimi kolegami, ktorí nedávno prišli zo zahraničia, riaditeľ vonkajšej rozviedky zdôraznil, že takéto kroky zo strany viacerých štátov bránia vo výmene informácií o bezpečnosti s ruskými agentúrami a občanmi. Zároveň znemožňujú spoluprácu spravodajských služieb v boji proti terorizmu,“ uviedol hovorca ruskej civilnej Služby vonkajšej rozviedky (SVR) Sergej Ivanov. „Rovnako tieto kroky označil ako priamu pomoc terorizmu,“ dodal.

Hovorca tiež vysvetlil, že traja agenti zahraničnej spravodajskej služby boli na zozname 152 ruských diplomatov, ktorých západné štáty vyhostili v dôsledku nedávneho incidentu, keď bol 4. marca v britskom meste Salisbury otrávený bývalý rusko-britský špión Sergej Skripaľ a jeho dcéra Veľkej Británii. Títo agenti sú podľa jeho slov špecialisti na boj proti terorizmu a boli oficiálne predstavení predstaviteľom krajín, v ktorých pôsobili.

V rámci diplomatickej vojny vyhostila Veľká Británia 23 členov ruskej diplomatickej misie. Dôvodom sú nepodložené obvinenia najvyšších britských predstaviteľov, ktorí bez dôkazov tvrdia, že za incidentom stojí Rusko.

K vyhosteniu pristúpili aj Spojené štáty a dve tretiny štátov Európskej únie. Slovensko síce Veľkej Británii vyjadrilo solidaritu, ale diplomatov nevyhostilo. Namiesto toho si ministerstvo zahraničných vecí povolalo do Bratislavy na konzultácie nášho veľvyslanca v Moskve.

(tom)

Foto zdroj: https://alchetron.com/Sergey-Naryshkin