Šéf spolkovej spravodajskej služby chce monitorovať maloletých

Šéf spolkovej spravodajskej služby chce monitorovať maloletých

Riaditeľ nemeckého spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV) vyzval vládu, aby prehodnotila zákony obmedzujúce sledovanie maloletých. Zdôvodnil to tým, že deti, ktoré vyrastajú pod vplyvom ideológie tzv. islamského štátu, by sa mohli stať „živými časovanými bombami“.

„Vidíme, že deti, ktoré vyrastali pod vplyvom islamského štátu mali na školách a materských školách tohto zoskupenia vymyté mozgy. Boli konfrontované s islamistickou ideológiou … naučili sa bojovať a v niektorých prípadoch boli nútené zúčastňovať sa dokonca zabíjania väzňov,“ vyhlásil Hans-Georg Maassen. Varoval zároveň, že v dôsledku toho môžu v budúcnosti vykonávať teroristické útoky.

Šéf spravodajskej služby však poznamenal, že len len veľmi malý počet z 290 detí, ktoré z Nemecka odišli sa vrátilo naspäť. Predpokladá sa, že krajinu opustilo približne tisíc ľudí, ktorí sa v zahraničí pripojili k militantom.

Maassen tiež zdôraznil, že vymývanie mozgov nie je obmedzené len na oblasti pod vplyvom islamského štátu. Povedal, že teroristické zoskupenie sa naďalej zameriava na mladých ľudí v Nemecku prostredníctvom internetu a propagandy zameranej na verbovanie k džihádistom.

Islamský štát podľa neho cielene vyhľadáva prostredníctvom internetu deti, snaží sa ich radikalizovať a pripravovať na ďalšie teroristické útoky.

V decemebri minulého roku Hans-Georg Maassen vyhlásil, že počet islamistických sympatizantov v Nemecku dosiahol svoje „historické maximum“, keď Ich celkový počet dosiahol takmer 11-tisíc. Fundamentalisti sa podľa jeho informácii prestali radikalizovať v mešitách a svoju pozornosť zamerali práve na internet. Pripomenul tiež, že rozdelenie islamských skupín na menšie frakcie sťažilo možnosť ich monitorovania. Veľmi dobrý dôvod na to, aby policajný štát prostredníctvom sledovania fungoval ešte efektívnejším spôsobom.

Foto zdroj: https://www.lawfareblog.com/when-cubs-become-lions-future-isis-child-soldiers

(tom)