Šéfka Českého mierového fóra vyzýva, aby Praha vystúpila z NATO

Ministri zahraničných vecí Európskej únie prijali na svojom stretnutí v Luxemburgu 19. júna správu o implementácii nedávno dohodnutého strategického partnerstva medzi Severoatlantickou alianciou a EÚ. Pri tejto príležitosti diplomati zdôraznili pokrok v rámci spoločných akcií, ktorých cieľom je boj proti tzv. hybridným hrozbám.

Prvé spoločné hodnotenie spravodajských informácií medzi EÚ a NATO o týchto tzv. hrozbách bude podľa šéfov európskych diplomacií čoskoro sprístupnené verejnosti. Ministri uviedli, že v tomto smere bola poskytnutá podpora východným partnerom Únie (Moldavsku, Gruzínsku a Ukrajine), ako aj západnému Balkánu.

Ohľadne tejto témy sa v rozhovore pre spravodajský portál Sputnik vyjadrila predsedníčka občianskeho združenia České mierové fórum (ČMF) – Vladimíra Vítová. Podľa jej názoru nová iniciatíva de facto rozšíri kapacity NATO, nakoľko budú vojenskej aliancii navýšené finančné prostriedky.

Vláda a zákonodarcovia schválili toto opatrenie a dohodli sa na financovaní nového fondu, teda na financovaní NATO. Európska únia a Severoatlantická aliancia podpísali aj inú zmluvu, v ktorej sa uvádza, že euroatlantické spoločenstvo čelí bezprecedentnému ohrozeniu z juhu a východu,” spresnila Vítová.

“Predseda českej vlády následne vyhlásil, že hlavnou úlohou bude organizovať civilné a vojenské misie v Afrike a na Blízkom východe – s cieľom stabilizovať celý región. Zdá sa však, že nezohľadnil skutočnosť, že práve NATO vyvolalo tieto konflikty a Česká republika ako jeho súčasť Alianciu naďalej podporuje. Európsky obranný fond bude súčasťou NATO a EÚ bude musieť v spolupráci s Alianciou plniť úlohu svetového žandára,” vysvetlila šéfka ČMF.

Podľa Vítovej sa Praha bude podieľať na všetkých operáciách NATO vrátane tých, ktoré sú namierené proti Rusku, napriek tomu, že sa českí občania vyslovujú proti účasti svojho štátu na vojenských aktivitách vojenského paktu.

Aktivistka vystúpila s návrhom, aby sa Česká republika vzdala členstva vo vojenskej aliancii s tvrdením, že krajina sa k nej nemala nikdy pripojiť. Poznamenala tiež, že prítomnosť vojenských síl Aliancie pozdĺž ruských hraníc neprispieva k posilneniu bezpečnosti.

Absolútna väčšina obyvateľov Českej republiky nepovažuje Rusko za súpera a nesúhlasí s názorom, že predstavuje hrozbu. Len médiá a politici tvrdia opak. Ľudia skôr cítia hrozbu, ktorá prichádza z EÚ, ktorá nesúhlasí s našou migračnou politikou,” uzatvorila rozhovor Vítová.

Národné noviny pripomínajú, že na základe priekumu verejnej mienky, ktorý 24. mája zverejnil Medzinárodný republikánsky inštitút (International Republican Institute) so sídlom v Spojených štátoch, až 60 percent Slovákov má pocit, že vojenská prítomnosť Spojených štátov v Európe zvyšuje napätie a neistotu. Bližšie v článku tu: http://narodnenoviny.sk/prieskum-75-percent-slovakov-chce-rusko-ako-bezpecnostneho-partnera/

Upozorňujeme, že viaceré organizácie vrátane Slovensko-ruskej spoločnosti a hnutia Spoločne za Slovensko organizujú na Hviezdoslavovom námestí 6. júla 2017 v Bratislave protestné zhromaždenie pod názvom Slovensko bez základní NATO, ktoré je namierené proti budovaniu amerických vojenských základní pod záštitou NATO na Slovensku a inde v Európe.

 

Foto zdroj:NN

(tom)