Severná a Južná Kórea rokovali o zmiernení vzájomného napätia

Severná a Južná Kórea rokovali o zmiernení vzájomného napätia

Do Pchjongjangu zavítala na stretnutie so severokórejským vodcom Kim Čong-unom delegácia Južnej Kórey. Ide o historicky prvé stretnutie juhokórejských predstaviteľov s lídrom Severnej Kórey od jeho nástupu do funkcie v roku 2011. Zároveň ide o recipročnú návštevu po tom, ako sa minulý mesiac severokórejská delegácia stretla s juhokórejskými politikmi počas zimných olympijských hier v Pjongčangu.

Kim Čong-un počas debaty so svojimi partnermi vyjadril odhodlanie napísať novú históriu v rámci národného zjednotenia s Južnou Kóreou. Dospel tiež k dohode zmierniť vojenské napätie na Kórejskom polostrove.

Vyslanci juhokórejského prezidenta Mun Če-ina rokovali o spôsobe ďalšieho zlepšovania vzťahov medzi oboma štátmi, ale aj možnosti uskutočniť vzájomného dialógu medzi Spojenými štátmi a Severnou Kóreou. Neskôr by mal do Pchjongjangu zavítať aj Mun Če-in.

Juhokórejskú delegáciu viedol Če-inov bezpečnostný poradca Čchong Ui-jong. Ten sa ešte pred stretnutím vyjadril, že na stretnutí bude tlmočiť zámer svojho prezidenta dosiahnuť denuklearizáciu Kórejského polostrova.

KĽDR dala v poslednom čase najavo ochotu rokovať s USA a zlepšiť vzájomné vzťahy. Spojené štáty sa však vyjadrili, že rozhovory so Severnou Kóreou sa môžu začať až po tom, ako Severokórejčania uskutočnia konkrétne kroky smerom k jadrovému odzbrojeniu. Tí sa však svojho jadrového programu odmietajú vzdať.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov ešte v decembri vyhlásil, že všetky strany zaangažované do kórejskej krízy by mali „rozbiť bludný kruh konfrontácie a sankcií“ a namiesto toho sa zapojiť do zmysluplného dialógu. Poukázal tiež na americké vojenské cvičenia v blízkosti Kórejského polostrova a na agresívnu rétoriku Washingtonu, ktorá podľa neho iba vedie k ďalšiemu stupňovaniu napätia.

Foto zdroj: https://www.nbcnews.com/news/north-korea/kim-jong-un-welcomes-south-korean-envoys-dinner-n853546

(tom)