Severná Kórea zničila svoj jadrový testovací komplex sériou výbuchov

Severná Kórea  dnes zničila  pred zahraničnými novinármi svoj jadrový testovací komplex. Informovali o tom agentúry AP a Jonhap.

K demolácii jadrového testovacieho strediska Pchunggje došlo hlboko v horách v riedko obývanej oblasti na severovýchode Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR). Pchjongjang nepozval na túto udalosť medzinárodných inšpektorov.

Podľa agentúry AP, ktorá mala v skupine novinárov svoj televízny štáb, dochádzalo niekoľko hodín k sérii explózií. Tie sa sústredili na tri tunely v podzemnom komplexe a viaceré pozorovateľské veže v okolí.

Na demoláciu testovacieho strediska pozvali novinárov z Južnej Kórey, USA, Číny, Ruska a Británie, pripomína agentúra Jonhap. 

Plánované uzavretie komplexu oznámil severokórejský vodca Kim Čong-un pred svojím očakávaným summitom s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ku ktorému by malo dôjsť 12. júna v Singapure.

Severná Kórea nedávno informovala, že v čase od 23. do 25. mája vyhodí do vzduchu štyri podzemné tunely, uzavrie všetky vchody a odstráni ďalšie zariadenia v komplexe Pchunggje.

Jeden z pozvaných novinárov,  opisuje likvidáciu  takto: Nnovinárom ukázali tri zo štyroch tunelov používaných na jadrové testy na mieste. Jeden z nich, severný tunel, bol široko používaný pre nedávne jadrové testovanie, povedal.

Severokórejci vysvetlili, že dva ďalšie tunely boli nové a pravdepodobne by sa mohli použiť na testy v blízkej budúcnosti. Zničenie tunelov, povedal Zhdanov, „bol skutočným spôsobom, ako ukázať, ako sú pripravení urobiť skutočné ústupky.“

Povedal, že výbuchy používané na zničenie tunelov boli „pôsobivé“ a označili ich za „malé erupcie zeme „. Všetky infraštruktúry na mieste – vrátane kasární a bezpečnostných kontrolných bodov – boli zničené výbuchmi, uvádza Zhdanov.

Čínski vedci už skôr dospeli k záveru, že komplex Pchunggje sa čiastočne zrútil a je nepoužiteľný. Po poslednej vykonanej jadrovej skúške zasiahla vlani v septembri túto lokalitu séria otrasov, ktorá podľa presvedčenia seizmológov spôsobilo zrútenie časti hory Mantapsan, pod ktorou sa komplex nachádza.

 

Foto zdroj: https://vtc.vn/trieu-tien-hoan-tat-pha-do-bai-thu-hat-nhan-punggye-ri-d401279.html