Seymour Hersh: Spravodajské informácie o tom, že Sýria nepoužila sarín, Trump ignoroval

Seymour Hersh: Spravodajské informácie o tom, že Sýria nepoužila sarín, Trump ignoroval

Americký prezident Donald Trump ignoroval správy amerických spravodajských služieb, podľa ktorých neexistujú žiadne dôkazy, že Sýria počas útoku na mesto pod kontrolou opozičných síl použila chemický plyn – sarín. Uviedol to vo svojom najnovšom článku investigatívny novinár a držiteľ Pulitzerovej ceny Seymour Hersh.

Hersh je známy tým, že ako novinár odhalil masovú vraždu vietnamských civilistov (počas vojny vo Vietname) príslušníkmi americkej armády, známu aj ako Masaker v My Lai. Rovnako vystavil verejnosti aj informácie o zneužívaní väzňov americkým personálom v irackom väzení Abu Ghraib. V správe, ktorú 25. júna zverejnil nedeľník Welt am Sonntag, Seymour píše, ako Trumpova administratíva využívala mediálne šialenstvo po aprílovom bombardovaní sýrskeho mesta Chán Šajchún.

Pri chemickom útoku, ktorý sa v sýrskej provincii Idlib odohral v utorok 4. apríla malo prísť o život niekoľko desiatok ľudí. Spojené štáty zo zodpovednosti za incident obvinili vládu sýrskeho prezidenta Asada, a v dôsledku toho uskutočnil Washington 7. apríla raketami Tomahawk útok na sýrsku vojenskú leteckú základňu Šajrát pri meste Homs.

Podľa článku sa Trump rozhodol správy amerických špionážnych služieb a armády – ktoré boli v rozpore s mediálnou interpretáciou západných médií – ignorovať. Hersh sa pri tom odvoláva na nemenovaných amerických vojenských poradcov. Namiesto toho, ako uviedol, nariadil prezident americkej armáde, aby pripravila možnosti odpovede na túto situáciu, ktorá sa aj zrealizovala.

Útok raketami na Šajrát, podľa novinára spôsobil tejto leteckej základni oveľa menšie škody, o akých sa zmienil Biely dom. Seymour dodal, že americké médiá hlavného prúdu verziu udalostí prezentovanú Washingtonom nespochybnili. Naopak, tento krok novej Trumpovej administratívy zhodnotili ako veľký úspech americkej zahraničnej politiky.

Nedeľníku Welt am Sonntag poskytol investigatívny žurnalista prepis rozhovoru medzi americkým bezpečnostným poradcom a istým vojakom armády Spojených štátov. “Nič z toho nedáva zmysel. Vieme, že žiadny chemický útok sa neodohral. Sýrčania zasiahli sklad zbraní (legitímny vojenský cieľ) pri čom prišlo k druhotným škodám. To je všetko. Neuskutočnili žiaden chemický útok,” uviedol poradcovi americký dôstojník. Vojak ďalej pokračoval, že Rusi zúria, nakoľko vedia, že ohľadne tejto situácie majú Američania skutočné informácie a vedia, aká je pravda. Armádny predstaviteľ na okraj debaty s vojenským poradcom tiež uviedol, že je úplne jedno, či si občania Spojených štátov zvolili za prezidenta Clintonovú alebo Trumpa.

Hershova správa je založená na rozhovoroch s niekoľkými americkými poradcami a dôkazmi, ktoré mu poskytli – vrátane prepisov komunikácie v reálnom čase, ktoré bezprostredne nasledovali po sýrskom útoku zo 4. apríla. Podľa týchto poradcov sa útok sýrskych vzdušných síl na Chán Šajchún zameral na stretnutie viacerých vysoko postavených lídrov džihádistických skupín, vrátane frontu al-Nusra.

Spojené štáty mali byť o operácii podrobne informované – v rámci existujúcej dohody o predchádzaní konfliktu s Ruskom. Dvojkanálové zdieľanie informácií v rámci situácie v Sýrii malo v tom čase napomôcť koalícii pod vedením USA a Ruska, ktoré podporuje Damašk – aby sa obe strany vyhli náhodným stretnutiam vo vzdušnom priestore, ochránili svoje spravodajské zdroje a uskutočňovali vzájomnú koordináciu pri plánovaní svojich misií.

“Rusi poskytli syrským vzdušným silám riadenú strelu, čo bola rarita. … Zriedkakedy ich totiž zdieľajú so sýrskymi leteckými silami. Sýrčania potom pridelili túto misiu svojmu najlepšiemu pilotovi,” uviedol bezpečnostný poradca.

Táto špeciálna zbraň použitá pri bombardovaní bola spomenutá aj v komunikáciách Sýrčanov zhromaždených ešte pred útokom americkými spojencami, ktorá bola v západných médiách uvedená ako náznak, že Damašk použil chemickú zbraň.

“Ak ste sa už rozhodli, že ide o plynový útok, potom je nevyhnutne hovoriť o špeciálnej zbrani, ktorá obsahuje sarín,” povedal poradca Hershovi. “Plánovali Sýrčania útok na Chán Šajchún? Absolútne áno. Máme zachytenú komunikáciu, aby sme to dokázali? Absolútne áno. Plánovali použiť sarín? Nie. Avšak prezident nepovedal: Máme problém a poďme sa na to pozrieť. On chcel jednoducho zbombardovať Sýriu,” vykreslil situáciu armádny expert

Cieľ sýrskych bombových útokov bol opísaný ako dvojpodlažná budova. Podľa ruskej spravodajskej služby džihádisti používali druhé poschodie ako veliteľské a kontrolné centrum. Na prvom poschodí sa nachádzal obchod s potravinami a iné zariadenia. Pivnica objektu bola použitá pre sklad zbraní, munície a príslušenstva, vrátane dekontaminantov na báze chlóru a hnojív.

“Rebeli kontrolujú obyvateľstvo tým, že kontrolujú distribúciu tovaru, ktorý ľudia potrebujú na živobytie – potraviny, voda, kuchynský olej, propánový plyn, hnojivá na pestovanie plodín a insekticídy na ochranu plodín,” vysvetlil Hershovi poradca americkej spravodajskej  komunity.

Citujúc Hersha, podľa americkej analýzy raňajšieho leteckého útoku, vyše dvestokilová ruská bomba spôsobila následne sekundárne výbuchy. Teplo mohlo spôsobiť výpary chemických výrobkov nachádzajúcich sa v suteréne. Tie vyprodukovali toxický oblak, ktorý sa v hustom rannom vzduchu rozprestrel po meste.

Tento scenár korešponduje s údajmi od viacerých pacientov, ktorí vo svojich rozhovoroch s Lekármi bez hraníc (Medecins Sans Frontieres) uviedli, že zacítili zápach chlóru. To by podľa Hersha mohlo vysvetliť príznaky prítomnosti nervových činiteľov, ktoré odkazovali na sarín. Avšak ako dodal novinár, tie mohli byť spôsobené organofosfátmi používaných vo viacerých hnojivách.

Americká spravodajská služba doteraz neposkytla žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali na leteckej základni Šajrát a v jej bezprostrednom okolí prítomnosť sarínu.

“Toto nebolo útok chemickými zbraňami,” uviedol zdroj novinárovi. “Je to rozprávka. Ak by to tak bolo, potom všetci, ktorí sa podieľali na presune, nakladaní a vyzbrojovaní bomby – museli to urobiť tak, že to bude vyzerať ako normálna bežná bomba s hmotnosťou viac ako 200 kíl – a museli by na sebe mať pre prípad úniku ochranný odev. Ak by ste na sebe takýto výstroj nemali, bola by veľmi malá šanca na prežitie.”

“Sarín vojenskej triedy obsahuje prísady určené na zvýšenie toxicity a smrteľnosti. Každá dávka, ktorá vychádza, je maximalizovaná na smrť. Preto sa to robí. Je bez zápachu, neviditeľná a smrť môže prísť do minúty,” dodal expert.

Národné noviny v tejto súvislosti len dodávajú, že uvedené informácie dokresľujú, že schéma vytvoriť tzv. falošnú vlajku, vďaka ktorej sa uskutoční následná vojenská operácia, je klasickým prostriedkom síl z prostredia tzv. kriminálneho Syndikátu, ktorých direktívy realizuje administratíva Spojených štátov.

Foto zdroj: https://medienschafe.wordpress.com/

(tom)