Sigmar Gabriel: Bezpečnosť a stabilita sa nedosiahne prostredníctvom zbraní ani vojenskej sily

Sigmar Gabriel: Bezpečnosť a stabilita sa nedosiahne prostredníctvom zbraní ani vojenskej sily

Berlín nemôže míňať miliardy na zbrojenie, len aby uspokojil Donalda Trumpa. Vyhlásil to nemecký minister zahraničných vecí a dodal, že kancelárka Angela Merkelová by nemala pred americkým prezidentom “kľačať”.

Pre denník Rheinische Post nemecký šéf diplomacie Sigmar Gabriel priznal, že studená vojna s Ruskom sa vrátila, ako aj to, že vo svete existujú problematické miesta, kde prekvitá násilie a občianske vojny. Pri tejto príležitosti vyslovil presvedčenie, že naliavenie miliárd eur do zbrojných programov nie je pre Európu riešením.

“Na rozdiel od časov, keď existovala medzi východom a západom konfrontácia, sú terajšie konflikty a vojny oveľa ťažšie predvídateľné a zvládnuteľné. Otázkou je: ako zareagujeme? Odpoveď amerického prezidenta Donalda Trumpa je zbrojenie,” napísal Gabriel.

Minister tiež uviedol, že Merkelová a jej vládna strana CDU “chcú nasledovať Trumpov diktát a zdvojnásobiť vojenské výdavky Nemecka”. Nemecko podľa jeho slov musí “vynaložiť viac ako 70 miliárd eur ročne, aby uspokojilo Trumpovu a Merkelovej vôľu”.

Ako dodal reálna situácia je úplne iná: “Každý nemecký vojak, ktorý je vyslaný do zahraničia, nám hovorí, že žiadna bezpečnosť a stabilita sa nedosiahne prostredníctvom zbraní alebo vojenskej sily.”

Hlavným cieľom Európy je “investovať do mieru, nie vojny”, povedal Gabriel s tým, že “podriadenie sa Trumpovej politike zbrojenia je nesprávne a zbytočné”. Zdôraznil, že Nemecko musí “zostať mierovou silou, a nie strojom na vyzbrojovanie”.

V súvislosti s posilňovaním vojenskej prítomnosti Severoatlantickej aliancie v Európe nemecký najvyšší diplomat vyhlásil, že logika odradzovania ohľadne tzv. hrozby z Ruska prispieva k väčšej eskalácii”. Európa podľa jeho vyjadrenie potrebuje  rozvinúť “spoločné úsilie v oblasti kontroly zbraní, ktoré bude na prospech Rusov aj Európanov”.

Existencia priestoru na dialóg, zmierenie a oslobodenie sa od diabolskej logiky, že bezpečnosť sa musí dosiahnuť jedine prostredníctvom zbrojenia, je to, na čo kladie nemecký minister zahraničia najvyšší dôraz.

Vyslovil tiež obavu, že kancelárka Merkelová po septembrových parlamentných voľbách dá v rámci zbrojných programov milióny, aby Trumpa upokojila. Vo svojom varovaní minister Gabriel povedal, že “kľačať pred Washingtonom nie je pre sociálnych demokratov (SPD) možnosťou”.

 

Foto zdroj:https://citaty.net/autori/sigmar-gabriel/

(tom)