Sigmar Gabriel: Je málo pravdepodobné, že sa Turecko a Ukrajina stanú členmi EÚ

Sigmar Gabriel: Je málo pravdepodobné, že sa Turecko a Ukrajina stanú členmi EÚ

Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel nevidí možnosť, že by sa Turecko alebo Ukrajina v blízkej budúcnosti stali členom eurobloku. Predpokladá však, že medzi Bruselom Ankarou a Kyjevom môžu vzniknúť iné možnosti vzájomnej spolupráce.

Šéf nemeckej diplomacie vyhlásil, že v nasledujúcich rokoch si nedokáže predstaviť členstvo Turecka a Ukrajiny v Európskej únii. Budúca podoba vzťahov s týmito krajinami by podľa jeho názoru mohla fungovať na modeli spolupráce EÚ-Veľká Británia po tom, ako Londýn zavŕši svoj proces odchodu z Únie.

V súvislosti s Tureckom, ktoré má v poslednej dobe s Nemeckom napäté vzťahy, načrtol možnosť užšej formy colnej únie s Ankarou. Dodal však, že uvedená možnosť nepripadá do úvahy, pokiaľ sa situácia v Turecku nezmení.

Berlín opakovane kritizoval Turecko za čistky, ktoré sa v krajine po neúspešnom pokuse o prevrat v roku 2016 uskutočnili. V júni tohto tohto roku odsúhlasil nemecký Bundestag stiahnutie svojich vojakov z tureckej leteckej základne Incirlik.

Najnovšie napätie medzi Nemeckom a Tureckom vyvolalo zatknutie nemeckých aktivistov a novinára nemeckého denníka Die Welt, ktorých turecké orgány obvinili z podpory teroristickej organizácie. Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel koncom júla tieto kroky odsúdil a vyzval Ankaru na ich okamžité prepustenie.

Na druhej strane turecký prezident Recep Tayyip Erdogan začiatkom októbra vyhlásil, že jeho krajina necíti potrebu byť členom Európskej únie. Zároveň vtedy obvinil Nemecko z poskytnutia útočiska teroristom.

Vzťahy medzi Ankarou a Berlínom však zrejme majú to najhoršie obdobie za sebou. Turecko je podľa Gabrielovho utorkového vyjadrenia ochotné nadviazať lepšie vzťahy s Európou.

Pokiaľ však Európska únia bude uplatňovať voči kandidátskym štátom dvojaký meter, tak ako to robí v súčasnosti, prijímanie nových členov môže byť komplikované. Navyše euroblok sa v súčasnosti zmieta podľa nášho názoru v inštitucionálnej kríze.

Foto zdroj: http://www.dnaindia.com/world/report-no-let-up-in-germany-turkey-war-of-words-after-ministers-meet-2346695

(tom)