Silvester sa môže premeniť aj na nočnú moru

Silvester sa môže premeniť aj na nočnú moru

Každoročne skončí na pohotovostiach s popáleninami od zábavnej pyrotechniky niekoľko desiatok ľudí. Vlani ich bolo päťdesiatpäť, z toho desať detí. Najčastejšie sú popáleniny na tvári, hrudníku a rukách, časté sú také poradenia  – zraku, sluchu či prstov rúk, ktoré majú doživotné následky.

Zaobstarať si zábavnú pyrotechniku nebolo nikdy ľahšie, ako teraz. Stánky s ňou sú v každom obchodnom centre či supermarkete. Ak už človek nevie odolať, tak naozaj by mal kupovať u predajcov a nevyrábať si žiadnu doma „na kolene“. Už vôbec ju však netreba dávať do rúk deťom. Hazard so životom je odpaľovanie ohňostrojov pod vplyvom alkoholu či drog, čo na Silvestra v našich uliciach či domácnostiach nie je nič výnimočné.

Ak už príde k zraneniu, najdôležitejšia je prvá pomoc. Pri menších popáleninách treba čo najskôr a dlho, minimálne dvadsať minút, postihnuté miesto chladiť. Ak nemáme poruke tečúci vodu, dáme ruku hoci do snehu, ak nejaký nablízku je alebo chladíme ovievaním. Pri zraneniach väčšieho rozsahu je nevyhnutné volať záchranárov alebo vyhľadať lekára.

(iri)

Foto zdroj: http://www.visitmysmokies.com/blog/gatlinburg/events-gatlinburg/spend-new-years-eve-in-gatlinburg-and-pigeon-forge/