Sima Martausová lozí po horách, bicykluje a …spieva

Sima Martausová lozí po horách, bicykluje a …spieva

Mladá krehká dáma má nevšedné záujmy. Už niekoľko rokov sa bicykluje s vozíčkarmi z OZ Parasport24, kde si vytvorila kamarátske putá. Pravidelne vystupuje na koncerte Hudba bez bariér, ktoré organizuje práve toto združenie a popri tom len tak skladá piesne a lozí po horách. Mont Blanc už zdolala, no tam jej plány neskončili.

Ako sa dnes máte?
Výborne, dobre som sa vyspala, mala som krásne raňajky…

Do postele?
Nie, na stole. Bývam sama, tak si aj raňajky robím sama.

Zamilovaná ste, však?

Počkajte, to o čom robíme rozhovor?

Predsa o vás…

Keby som vedela odpovedať, rovno poviem, ale fakt momentálne neviem odpovedať… Som v štádiu, kedy spoznávam svoje srdce, uvidím, čo mi napovie.

Stretli sme sa však kvôli koncertu, ktorého ste súčasťou – Hudba bez bariér, ktorého sa zúčastňujete už po niekoľký raz. Čím je pre vás zaujímavá spolupráca s Mirom Buľovským, pretože vieme, že aj bicyklujete s jeho tímom Parasport24?

Mám rada ľudí, ktorí sa celého procesu zúčastňujú – od vozíčkarov, s ktorými bicyklujeme a obdarúvame tých, ktorí to potrebujú, rovnako účinkujúcich, ktorí sa pravidelne objavujú so mnou na javisku či je to Celeste, Martin Harich, Bekim, Polemic, King Shaolin a veľa ďaších. Rovnako aj organizátora tejto peknej myšlienky Mirka Buľovského. Keď som s týmito ľuďmi, cítim sa dobre, pekne, uvedomujem si hodnotu života  a to, ako si treba vážiť každý moment  a tešiť sa z maličkostí.

Šťastne nedokonalá

https://www.youtube.com/watch?v=c2s9TmIt8mg&index=1&list=RDc2s9TmIt8mg

Účastníci Parasport24 vás prezývajú Slniečko, viete byť aj smutná?

Nikdy mi to nepovedali, ale teší ma to. Samozrejme, bývam aj smutná, ako každý človek, ale nemyslím si, že dlho. Vtedy píšem pesničky, alebo aj nič nerobím.

Pesničky u vás vznikajú pri rôznych príležitostiach, napríklad pokazí sa vlak pri čokoládovni a vy v ňom napíšete pesničku o čokoláde. Máte aj teraz nejakú podobnú novinku?
Ani nie, mám za sebou pomerne náročné turné s dievčenským zborom Slovenského rozhlasu, ktoré bolo úžasné, niekoľko benefičných koncertov, takže teraz to bolo skôr o tomto.

Čokoláda

https://www.youtube.com/watch?v=o6HHbJ3S4I8

Plánujete pokračovať v koncertoch s dievčenským zborom?

Turné skončilo, ale pravdou je, že sme si neskutočne sadli s dirigentom Adrianom Kokošom a j dievčatami, tak verím, že sa objavia nejaké koncerty aj tento rok. V marci vystúpia so mnou aj na koncerte Hudba bez bariér v Tatralandii, tak sa na to tešíme. Verím, že čas mi dovolí aj čo najviac bicyklovať s účastníkmi Parasport24, pretože je to pekná myšlienka a jedenásty ročník svedčí o tom, že to má zmysel.

Normálny život

https://www.youtube.com/watch?v=VU4rqQyiXww

V minulom roku ste okrem koncertovania absolvovali aj výstup na Mont Blanc, ktorý ste si náležite užili. Kam sa chystáte najbližšie – Mount Everest?

To asi nie, ale mám v úmysle ísť na Matterhorn, tak dúfam, že mi to vyjde a šťastne vyleziem aj zleziem.

Vraj je to dosť náročné – padajú tam skaly a terén je zložitý…

Áno, Mont Blanc bol skôr o chodení, kým Matterhorn je horolezeckejší. Pozerala som dokument aj o Mount Evereste, je to pekne náročná osemtisícovka, ale kto vie, možno raz…

Aj sa kamarátite s nejakými horolezcami?
Ani nie, ale absolvovala som výcvik s Raťom Šrobom, s ním som liezla aj na Mont Blanc a nedávno som u neho robila lavínový kurz. Veľmi zlatý človiečik, má štyri dcéry, ktoré už lozia po horách, aj manželka je horolezkyňa, takže  príjemní ľudia, je mi s nimi fajn.

Čím vás toto zaujalo, takú krehkú speváčku?

Ani neviem, len som skúsila nejaké lezenie, zistila som, že mi to robí radosť, napĺňa mi to srdiečko rovnako ako hudba, tak pomaly sa viac a viac dostávam do tajov hôr. Nie však do štádia, že by som riskovala. Len tak pomaly, zážitkovo.

Vašich fanúšikov určite zaujíma či nechystáte nový album…

Chcela by som tento rok, pomaly ho pripravujem a samozrejme túžim, aby mi v niektorých pesničkách zazneli aj hlasy dievčat z Dievčenského zboru Slovenského rozhlasu. Potešilo by ma to pred Vianocami.

(olv)

Foto: Anna Olvecká pre NN