Sisa Sklovska: Som normálna baba a rada pomáham

Sisa Sklovska: Som normálna baba a rada pomáham

Temperamentná speváčka, ktorá spieva v ôsmych svetových jazykoch, má za sebou úspešnú kariéru sólistky opery, rovnako úspešné albumy s populárnou hudbou, no čoraz častejšie sa profiluje ako muzikálová diva.

O vás je známe, že sa nevyhýbate benefičným akciám. Podľa čoho si ich vyberáte a stalo sa vám, že ste „naleteli“ a boli zneužitá v rámci benefície?

Počet dobročinných koncertov a vystúpení   som za svoj život absolvovala toľko, že by som to ani nespočítala, neviem si agendu, V Česku som dokonca sama niekoľko podobných organizovala – bolo to pre rôzne spolky a  združenia. je o mne známe, že milujem zvieratá, takže pre zvieratá, pre deti od kojencov cez autistické, či inak postihnuté a musím povedať – robím, to vždy rada a s láskou. Som človek, ktorý by sa rozdal, hoci médiá ma prezentujú inak, potom ľudia, ktorí ma spoznávajú, neveria, hovoria – ty si normálna baba. Áno som a rada pomáham. Netuším, či som bola zneužitá, ak áno, čo už? Niekomu aj to pomohlo, i keď možno inde by si to zaslúžili viac.

Mária Vaškovičová vás tak prezentuje vo svojej debutovej knihe, ale prišlo tam k zaujímavému momentu pri vašej spolupráci…

Áno, bola som sólistkou opery SND a z hodiny na hodinu som dostala výpoveď od pána Ondreja Lenárta, ktorý operu vtedy viedol.  Nesúhlasil s mojím účinkovaním v iných žánroch ako v opere. Ja som už koketovala aj s populárnou hudbou, lebo síce som vyštudovala operný spev, ale lákali ma aj iné podoby hudby a spevu. Priznám sa, bol to pre mňa v prvom momente šok, aj som si poplakala, čo je asi logické. Potom prišla situácia, že nič netušiaca pani Vaškovičová darovala práve Ondrejovi Lénartovi moje vystúpenie ako darček, z čoho sme obaja boli v poriadnom šoku, ale ustáli sme to. Prišla som za ním a podala som mu ruku ako  prvá, zagratulovala a aj poďakovala za to, že odštartoval novú,  krásnu etapu v mojom živote.

Dnes ako vidíte tú situáciu, ktorú ste oplakali?

Neskôr som pochopila, po štyroch-piatich rokoch, že nič lepšie sa mi nemohlo stať. V opere som šla z inscenácie do inscenácie, dvakrát mi nepovolili účinkovanie v muzikáli, po ktorom som túžila. Operu som milovala a milujem ju dodnes, ale  bola by som veľmi nešťastná zatvorená v opernej klietke. Som veľká poznávateľka nového a potrebujem skúšať stále niečo nové, nemohla by som existovať len v opere. Takže ďakujem.

Platí u vás teda, že všetko zlé je na niečo dobré…

Úplne. Odporúčam všetkým, aby po počiatočnom šoku riadne vyhodnotili danú situáciu považovanú za zlú, že sa stala preto, aby im do života priniesla niečo lepšie, krajšie, novšie. Sama som veľmi, veľmi citlivá, dokonca znamenie Váhy, takže neprávosti prežívam obzvlášť bolestne, ale potom ma vždy zocelia a robia silnejšou ako kedykoľvek predtým.

Ako ste vyštartovali do tohto roku, máme za sebou pomaly mesiac – kalendár nabitý, alebo sa pomaly plní?

Vyštartovala som zaujímavo. Premiérovali sme muzikál Mamma Mia! A ja tradične nemám alternáciu, ale  stres a množstvo práce sa podpísali aj na mne a začiatok roka som si užila choro. Takmer som nerozprávala, aby som si šetrila hlasivky na vystúpenia, ovládam, vďakabohu, techniku spevu, aj v chorobe som odspievala predstavenia, ten pocit zodpovednosti je obrovský. Musím priznať, že kolegovia ma nesmierne  podržali a vzdali mi hold, že v mojich stavoch som to dala. Onedlho ma čaká už štvrtý raz koncert v Ríme, na ktorý sa veľmi teším, a potom ďalší pôvodný slovenský muzikál.

Buď šťastný aj sám z muzikálu Madam de Pompadour

https://www.youtube.com/watch?v=HRG6FKTvUZQ

Môžete o ňom už niečo povedať?

Jasné, môžem prezradiť, že po Mata Hari a Madam de Pompadour si zahrám hlavnú postavu v modernom spracovaní príbehu Márie Terézie. Opäť texty bude písať Marián Brezáni, veľmi sa na to teším.

Ukážka z muzikálu  Mata Hari

https://www.youtube.com/watch?v=semyxvuxls4

(olv)

Foto: Anna Olvecká pre NN