Škandál v Dunajskej Strede

Maďarskí extrémisti napadli Slovákov

Na slovenskom území, v slovenskom meste Dunajská Streda maďarskí extrémisti z oboch strán hranice rozpútali peklo. V sobotu 8. 4. sa v Dunajskej Strede uskutočnilo rizikové stretnutie 26. kola najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Fortuna ligy, v ktorom miestny FC DAC 1904 hostil rivala ŠK Slovan Bratislava.

Zaplnený rekonštruovaný štadión DAC napokon sledoval stretnutie bez účasti fanúšikov „belasých“, ktorí boli po výtržnostiach s pyrotechnikou z tribún vyhostení približne po štvrťhodine hry. Bitka a zranenia Slovanistov boli iba smutnou dohrou pekelného vyčínania maďarských extrémistov!

Kde bola polícia už vtedy, keď pred zápasom, ktorý nebol medzištátny, zaznela oficiálna maďarská hymna. Nikomu neprekáža, že na Slovensku sa n a tribúne máva maďarskými vlajkami a znejú maďarské skandované pokriky s protislovenským obsahom.

KDE JE TERA NAKA (Národná kriminálna agentúra) so svojím oddelením boja proti extrémizmu, ktorá naposledy 11. 4. prišala do sídla Matice slovenskej vypočúvať predsedu a historikov za krátky film o dejinách Slovenska?!

Vedenie ŠK Slovan Bratislava v oficiálnom stanovisku odsúdilo zákrok usporiadateľskej služby v Dunajskej Strede voči svojim fanúšikom a takisto odsúdilo rozhodnutie uplatnenia kolektívnej viny. ŠK Slovan Bratislava reaguje na sobotňajšie udalosti v súvislosti s vyprázdnením sektora fanúšikov Slovana v Dunajskej Strede:

Odsudzujem správanie usporiadateľskej služby voči našim fanúšikom na zápase v Dunajskej Strede. Postoj organizátora zápasu FC DAC 1904 a nariadený zákrok voči našim fanúšikom bol absolútne neprimeraný. Myslím si, že to uškodilo zápasu a najmä našim priaznivcom, ktorí za nami merali cestu. Rád by som sa im v mene klubu ŠK Slovan Bratislava ospravedlnil a poďakoval im za podporu. Dúfam, že v budúcnosti sa nič podobné opakovať nebude,“ vyhlásil na margo situácie viceprezident klubu Ivan Kmotrík ml.

Zápas 26.kola Fortuna ligy DAC Dunajská Streda – ŠK Slovan Bratislava bol vyhlásený za rizikový, na základe čoho ŠK Slovan Bratislava distribuoval vstupenky pre fanúšikov Slovana na meno a priezvisko, čím si splnil povinnosť v zmysle zákona č. 1/2014. Fanúšikovia ŠK Slovan pricestovali do Dunajskej Stredy v dostatočnom časovom predstihu bez akýchkoľvek incidentov a následne boli pripravení na bezpečnostnú prehliadku priamo pred štadiónom. Z pohľadu ŠK Slovan Bratislava bol organizátorom porušený zákon č. 1/2014, keďže bezpečnostné prehliadky prebiehali v režime, ktorý nezodpovedal statusu rizikového zápasu.

Veľký počet fanúšikov prešiel zónou kontroly bez overenia súladu mena a priezviska uvedeného na vstupenke s preukazom totožnosti a bez dôkladnej osobnej prehliadky. Počas kontrol boli mnohí fanúšikovia provokovaní vyjadreniami členov SBS o tom: „To sa vám oplatí na pár minút prísť?“, či mnohými ďalšími invektívami v snahe vyprovokovať konflikt ešte pred vstupom do sektora.

Znepokojujúcim faktom zároveň je, že niekoľko dní pred samotným zápasom bolo na oficiálnom youtube kanáli futbalového klubu FC DAC Dunajská Streda zverejnené motivačné video, v ktorom dvaja zástupcovia fanúšikov DAC označili Slovan a jeho fanúšikov za nepriateľov. Presne tento pocit, aj kvôli vyššie spomenutému správaniu sa členov SBS, mal každý fanúšik Slovana hneď pri vstupe na štadión. Rivalita je jedna vec, tá k futbalu patrí, vyhlásenie súpera za „nepriateľa“ je však vec, ktorá do zdravého športového zápolenia nepatrí.

ŠK Slovan Bratislava ostro odsudzuje rozhodnutie organizátora o vyprázdnení celého sektora fanúšikov Slovana a uplatňovanie kolektívnej viny, ktorá v platných zákonoch SR nemá svoje miesto. Klub vníma toto rozhodnutie ako veľký precedens. Zároveň nastáva otázka, či od tohto momentu bude vždy vyprázdnený sektor alebo tribúna ktorýchkoľvek fanúšikov, ak sa medzi nimi objaví jednotlivec, ktorý poruší zákon? Zároveň vzniká otázka, z akého dôvodu takto organizátor nekonal v prípade, keď fanúšikovia domáceho tábora použili pyrotechnické výrobky a dokonca používali zákonom zakázané cudzie štátne symboly?

ŠK Slovan Bratislava taktiež tvrdo odsudzuje agresívne správanie a brutálny zásah členov domácej usporiadateľskej služby, ktorí v zahalených tvárach zasahovali v sektore priamymi údermi do hláv fanúšikov, vrátane žien a dôchodcov.

Chceme zdôrazniť a poukázať na fakt, že pred samotným zápasom a aj počas neho bola použitá pyrotechnika v oboch fanúšikovských táboroch, avšak upozornenie na jej nepoužívanie hlásateľ smeroval iba k fanúšikom Slovana. Taktiež hlásateľ neupozornil domácich fanúšikov o zákaze používania cudzích štátnych symbolov, ktoré bolo v DAC Aréne počas inkriminovaného zápasu často vidieť a ktoré bolo súčasťou úvodnej choreografie domácich fanúšikov.

Práve na základe vyššie uvedených faktov považujeme krok organizátora k vyprázdneniu sektora našich fanúšikov za bezprecedentný a zároveň upriamujeme pozornosť na fakt, že už v tom čase bezpečnostné zložky informovali samotných fanúšikov, že ich na železničnej stanici v Dunajskej Strede čaká špeciálny vlak iba pre nich, ktorý ich bez zastávok dopraví priamo do Bratislavy. Kuriozitou však zostáva, že fanúšikovia Slovana si žiadny vlak neobjednávali, pretože sa do Dunajskej Stredy dopravili linkovým osobným vlakom a klubovým autobusom, pričom tak chceli spraviť aj pri spiatočnej ceste.

Konanie organizátora v tomto prípade považujeme za absolútne zlé a neadekvátne a veríme, že žiadny klub na Slovensku sa nezníži k tendenčnému a jednostrannému konaniu voči hosťujúcim fanúšikom, ako tomu bolo v Dunajskej Strede. Týmto sa ŠK Slovan Bratislava ospravedlňuje svojím fanúšikom, ktorí mali v úmysle vidieť futbal a podporiť svoj klub, ale miesto toho boli brutálnym spôsobom vykázaní organizátorom a nemohli vidieť futbalový zápas.

Na záver zopakujme zásadné otázky:

Kde bola polícia už vtedy, keď pred zápasom, ktorý nebol medzištátny, zaznela oficiálna maďarská hymna. Nikomu neprekáža, že na Slovensku sa n a tribúne máva maďarskými vlajkami a znejú maďarské skandované pokriky s protislovenským obsahom.

 KDE JE TERA NAKA (Národná kriminálna agentúra) so svojím oddelením boja proti extrémizmu, ktorá naposledy 11. 4. prišala do sídla Matice slovenskej vypočúvať predsedu a historikov za krátky film o dejinách Slovenska?!

Foto zdroj:https://www.cas.sk/clanok/94133/video-madarski-fanusikovia-palili-slovenske-zastavy/

(iri)