Škótska premiérka: Treba vyjasniť dôsledky Brexitu, potom vyhlásime referendum o nezávislosti

Škótska premiérka: Treba vyjasniť dôsledky Brexitu, potom vyhlásime referendum o nezávislosti

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová požiadala členov svojej strany o trpezlivosť ohľadne možnosti usporiadať v krajine druhé referendum o nezávislosti. Na zjazde Škótskej národnej strany (SNP) vyjadrila zároveň kritiku na adresu Európskej únie za jej mlčanie v súvislosti s násilnosťami počas katalánskeho referenda o nezávislosti.

V prejave pred členmi škótskej vládnej strany SNP v Glasgowe predsedníčka vlády povedala, že pred tým ako vyhlási referendum, musí rešpektovať názor občanov, ktorí chcú vedieť, aké dôsledky bude mať vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie.

Pripomíname, že Škótsko koncom marca tohto roka oficiálne požiadala britskú vládu o možnosť usporiadať druhé referendum o svojej nezávislosti. Britská premiérka Theresa Mayová vtedy vo svojej reakcii uviedla, že v súčasnosti nie je vhodná doba pre uskutočnenie druhého referende, preto s Glasgowom o návrhu nechce rokovať. Podľa jej názoru by bolo nefér žiadať škótskych občanov, aby urobili takéto zásadné rozhodnutie bez toho, aby mali k dispozícii potrebné informácie o budúcich vzťahoch Spojeného kráľovstva s Európou, alebo to, ako bude nezávislé Škótsko vyzerať.

Nicola Sturgeonová sa tak presne po pol roku stotožnila s Mayovej stanoviskom. Na členov Škótskej národnej strany apelovala, aby v súvislosti s ďalším referendom brali do úvahy “záujmy celého Škótska”.

“Najprv chcú ľudia objasniť Brexit. My to rešpektujeme,” vyhlásila premiérka.

Nepokojnosť svojich spolustranníkov sa snažila upokojiť tým, že aj keď rozhodnutie o referende je v nedohľadne, otázka nezávislosti je stále aktuálna.

“Škótsko má právo vybrať si svoju budúcnosť, keď budú podmienky Brexitu jasné … môžeme, musíme, a budeme vždy bojovať za nezávislosť,” zdôraznila Sturgeonová.

Vo svojom prejave sa vyjadrila aj k snahám o nezávislosť Katalánska. Európsku úniu v tejto súvislosti odsúdila za zlyhanie v presadzovaní hodnôt “ľudskej dôstojnosti, slobody a demokracie” tým, že Brusel nepodrobil kritike násilie počas plebiscitu. Sturgeonová sa pri tom zasadzuje, aby Škótsko v prípade nezávislosti bolo členom EÚ …

Foto zdroj: https://www.ft.com/content/535a5fd6-adda-11e7-aab9-abaa44b1e130

(tom)