Škótsko sa bude usilovať o zónu voľného obchodu

Škótsko sa bude usilovať o zónu voľného obchodu

Ak bude Škótsko po tom, čo Spojené kráľovstvo opustí EÚ naďalej vo zväzku s Britániou, Edinburg sa zrejme bude usilovať o členstvo v zóne voľného obchodu s EÚ. Uviedla to škótska predsedníčka vlády.

Nicola Sturgeonová podala koncom marca 2017, v súvislosti s dôsledkami Brexitu, žiadosť o nové referendum o nezávislosti Škótska. Dôvodom je, že väčšina občanov Škótska hlasovala za zotrvanie krajiny v EÚ. Teraz však priznáva, že členstvo v Únii po rozchode s Londýno nemusí byť okamžitým cieľom Edinburgu.

V rozhovore pre BBC sa škótska premiérka 14. mája vyjadrila, že v závislosti od podmienok Brexitu sa môže Škótsko namiesto toho usilovať vstúpiť do Európskeho združenia voľného obchodu (EFTA). A to ešte predtým, než požiada o úplné členstvo v EÚ.

EFTA bola založená 3. mája roku 1960, ako alternatíva pre tie európske štáty, ktoré nie sú členmi Európskych spoločenstiev (Európske spoločenstvo pre uhlie a oceľ, Európske hospodárske spoločenstvo – premenované na Európske spoločenstvo v roku 1993, alebo Európske spoločenstvo pre atómovú energiu – pozn. red.). Jeho členmi sú Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko. Počas existencie tejto organizácie ju opustilo šesť krajín, vrátane Spojeného kráľovstva. To neskôr vstúpilo do Európskej únie resp. jej predchodcu, Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS). Členovia EFTA sú súčasťou jednotného trhu EÚ, ktorý je podľa Sturgeonovej jedným z hlavných cieľov Škótska.

Podľa dostupných údajov približne tretina podporovateľov Škótskej národnej strany (SNP) hlasovala v minulročnom referende za Brexit. Škótsky rybársky priemysel je však vehementne proti opätovnému zapojeniu sa Škótska do spoločnej politiky EÚ v oblasti rybolovu.

V rozhovore sa Sturgeonová vyjadrila, že pre jej SNP je teraz prioritou zamerať sa na nadchádzajúce všeobecné voľby. Silná verejná podpora, by podľa nej dala Škótsku “silnejší hlas” pri formulovaní podmienok Brexitu, a tým pádom aj pri požiadavke ďalšieho referenda o nezávislosti jej krajiny.

“Pre mňa je to otázka, či na konci procesu Brexitu, bude mať Škótsko možnosť vybrať si svoju budúcnosť,” uzatvorila škótska premiérka.

Foto zdroj:http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/sturgeonova-skotsko-chce-zustat-v-eu-ve-hre-je-i-nezavislost_410537.html

(tom)