Škótsky parlament o referende

Škótsky parlament o referende

Nicola Sturgeon

Členovia škótskeho parlamentnu by mali podľa očakávania na svojom zasadnutí podporiť návrh tamojšej premiérky Nicoly Sturgeonovej, ktorá iniciovala vypísať druhé referendum o nezávislosti krajiny. Návrh umožňujúci hlasovanie o tejto otázke nasleduje po dvojdňovej diskusii, ktorá sa zaoberala otázkou, či má premiérka Sturgeonová požiadať parlament o povolenie usporiadať v období medzi jeseňou 2017 a jarou 2018 ďalšie referendum o nezávislosti krajiny od Spojeného kráľovstva.

Zatiaľ čo konzervatívni, labouristickí a liberálni členovia parlamentu sľubujú blokovanie návrhu, poslanci za Stranu zelených vďaka svojim 6 členom zákonodarného zhromaždenia by mali návrh predsedníčky vlády podporiť spolu s vládnou Škótskou národnou stranou (SNP) podporiť. Strana zelených, ktorá je známa postojmi podporujúcimi nezávislosť krajiny, by tak mohla svojím hlasovaním umožniť, aby bol tento návrh v snemovni odsúhlasený.

Minulý týždeň sa k tejto otázke vyjadrila aj britská premiérka Teresa Mayová, podľa ktorej ”nie je vhodná doba” na takúto iniciatívu. Dodala tiež, že navrhovaný časový rámec, prezentovaný vládnou SNP nepodporí.

Sturgeonová sa v diskusii k tejto téme v parlamente vyjadrila, že blokovania jej žiadosti zo strany britskej vlády by bolo “nesprávne, nespravodlivé a úplne neudržateľné.” Podľa nej má totiž “nespochybniteľný demokratický mandát” na vyhlásenie nového referenda. “Ignorovali nás v otázke brexitu a ignorovali nás, pokiaľ ide o spoločný trh (EÚ). Čokoľvek sa ďalej stane, tvrdenie, že štyri krajiny Spojeného kráľovstva sú rovnocennými partnermi, by bolo úplne zničené,” dodala.

Škótsky šéf konzervatívcov Ruth Davidson sa k návrhu na referendum vyjadril, že v krajine nie je pre túto iniciatívu podpora. Predseda Labouristov Kezia Dugdale zas povedal, že “namiesto otázky vzdelávania a chudoby, jediná vec, na ktorej Sturgeonovej záleží, je opustiť Spojené kráľovstvo.”

V minuloročnom referende o Brexite sa približne 62 percent Škótov vyslovilo za zotrvanie Veľkej Británie v EÚ. Škótska národná strana po referende uskutočnenom v roku 2014 uviedla, že v prípade “podstatnej zmeny okolností” usporiada plebiscit znova. Dôvodom opätovného návrhu je, že Škótsko sa ocitlo mimo Európskej únie proti svojej vôli. Najnovšie prieskumy verejnej mienky však ukazujú, že podpora Škótov za zotrvanie vo zväzku s Veľkou Britániou je najvyššia za dva a pol roka.

 

Foto zdroj: https://www.thesun.co.uk/news/3118084/scottish-nationalists-insist-they-will-hold-a-second-independence-referendum-regardless-of-theresa-mays-block/

(tom)