Skripaľovu otravu podľa šéfa ruskej rozviedky zinscenovali britské a americké spravodajské služby

Skripaľovu otravu podľa šéfa ruskej rozviedky zinscenovali britské a americké spravodajské služby

Riaditeľ ruskej civilnej Služby vonkajšej rozviedky (SVR) Sergej Naryškin na medzinárodnej bezpečnostnej konferencii v Moskve oznámil, že otravu bývalého špióna Sergeja Skripaľa zinscenovali britské a americké tajné služby.

„Washington sa zameral na boj proti neexistujúce tzv. ruskej hrozbe. To dosiahlo takých rozmerov a nadobudlo také absurdné kontúry, že je možné hovoriť o návrate temných čias studenej vojny,“ uviedol Naryškin a upozornil, že Západ sa v obave zo zmien na medzinárodnej scéne snaží postaviť novú železnú oponu.

Dodal, že západné štáty vo svojej zúfalej snahe udržať sa pri moci, pripomínajú reálnu verziu Orwellovho románu 1984. Pokračoval, že USA sa nedokážu vyrovnať so skutočnosťou, že už viac nedokážu diktovať zvyšku sveta svoju vôľu. Povedal tiež, že doterajší americkocentristický systém medzinárodných vzťahov je postavený na nútení, vydieraní a diktovaní.

Šéf ruskej zahraničnej rozviedky v tejto súvislosti varoval, že ak uvedený spôsob politiky bude Západ uplatňovať aj naďalej, postihne ho podobný osud ako biblického Goliáša.

Naryškin ohľadne kauzy Skripaľ povedal aj to, že veľvyslanci a štátni predstavitelia Veľkej Británie a Spojených štátov vyvíjali na ostatné štáty nátlak, aby zo svojich krajín vyhostili ruských diplomatov. Pri tejto príležitosti poukázal na neochotu niektorých štátov EÚ pripojiť sa k tomuto kroku, čo je podľa neho znakom rozpadávajúceho sa „vazalského systému“.

Zmienil sa tiež o orwellovskej rétorike, ktorú USA aplikujú využívaním dvojakého prístupu na medzinárodnej scéne.

„Silné reči o ľudských právach a demokracii sprevádzali vojenské zásahy na územiach suverénnych štátov. Tieto národy sa ocitli v krvavom chaose, kde nebolo miesta pre základné ľudské právo, akým je právo na život,“ vysvetlil ruský predstaviteľ a dodal, že za ostatných 20 rokov sa tisícky ľudí stali vo svete obeťami agresie zo strany NATO.

„Je dôležité zastaviť nezodpovedné hry a nedovoliť ďalšiu karibskú krízu, keď pred našimi krajinami stoja naliehavejšie úlohy, medzi ktoré patrí zabezpečenie prosperity a slobodného rozvoja ľudí,“ doplnil Naryškin.

(tom)

Foto zdroj: https://www.ndtv.com/world-news/russia-intelligence-chief-warns-against-new-cuban-missile-crisis-1832726