Skutočným cieľom USA v Sýrii je kontrola prírodných zdrojov v krajine, tvrdia Rusi

Skutočným cieľom USA v Sýrii je kontrola prírodných zdrojov v krajine, tvrdia Rusi

Útok koaličných síl pod vedením americkej armády na sýrskych vojakov opäť dokázal, že namiesto boja proti terorizmu je skutočným cieľom Washingtonu snaha uchopiť sa ekonomických statkov v krajine. V reakcii na minulotýždňový incident v sýrskej provincii Deir-Ez-Zor to uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Sýrske milície uskutočňovali 7. februára proti rozdrobeným zvyškom príslušníkov islamského štátu prieskumnú misiu v blízkosti ropného poľa Al-Isba, keď sa odrazu ocitli pod paľbou zo strany Američanmi vedenej vojenskej koalície.

Americká armáda tento krok ospravedlnila tým, že išlo o odvetu za „nevyprovokovaný“ útok na Sýrske demokratické sily (SDF) a zahraničných vojenských poradcov. Pri útoku malo prísť o život približne sto vojakov sýrskej armády.

Ruský rezort obrany sa v dôsledku incidentu domnieva, že skutočným cieľom nelegálnej prítomnosti amerických síl v Sýrii nie je boj proti islamskému štátu, ale snaha zmocniť sa a kontrolovať ekonomické zdroje štátu.

Vláda v Damasku tento útok označila ako vojnový zločin. Sýrske ministerstvo zahraničných vecí vo svojom liste adresovanom OSN zdôraznilo, že koalícia pod vedením USA sa v krajine nachádza ilegálne a ako taká by mal byť rozpustená.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v tejto súvislosti poukázal na to, že Spojené štáty sa snažia Sýriu namiesto eliminácie islamistov, rozdeľovať.

Washington totiž doteraz vyzbrojuje protivládnych povstalcov, ktorí nemajú ďaleko k väzbám na džihádistov. Taká je však politika Spojených štátov: Rozdeľuj a panuj!

Foto zdroj: https://www.rt.com/news/418227-syria-us-resources-grab/

(tom)