Slováci na olympiáde: Odborníci počítajú minimálne s troma medailami

Slováci na olympiáde: Odborníci počítajú minimálne s troma medailami

Ostatné 53. valné zhromaždenie Slovenského olympijského výboru schválilo zloženie slovenskej výpravy na XXIII. zimné olympijské hry v Pjongčangu: 56 športovcov a 65-členný sprievod. Čiže v Pjongčangu nás bude reprezentovať 121-členná výprava na čele so športovým riaditeľom SOV Romanom Bučekom.

Slovenskí olympionici a paraolympionici zložili v historickej budove NR SR slávnostný sľub u prezidenta SR Andreja Kisku. Za olympijskú výpravu sa na sľube zúčastnilo 43 a za paraolympijskú výpravu 24 športovcov. Sľub predniesli bežkyňa na lyžiach Alena Procházková za olympionikov a zjazdový lyžiar Martin France za paraolympionikov.

SOV zvýšil odmeny za medailové umiestnenia. Za olympijské zlato v individuálnom športe dostane slovenský športovec 50 tisíc eur, za striebornú medailu 40 tisíc a za bronzovú 30 tisíc  eur. Prémie za umiestnenia od 4. po 8. miesto sú 20, 15, 10, 8 a 6 tisíc eur. V kolektívnych športoch je odmena pre každého člena družstva v prípade umiestnenia na 1. až 6. mieste stanovená na 15, 13, 11, 9, 6, resp. 4 tisíc eur.

Kým pred štyrmi rokmi na zimných olympijských hrách v Soči reprezentovalo Slovensko 62 športovcov v deviatich odvetviach, tento rok ich v Pjongčangu bude o čosi menej – 56 športovcov, ktorí budú súťažiť v siedmich odvetviach: biatlon, beh na lyžiach, ľadový hokej, krasokorčuľovanie, sánkovanie, snowbording a zjazdové lyžovanie.

Veľké medailové šance vkladajú slovenskí odborníci a fanúšikovia do dvojnásobnej olympijskej víťazky v biatlone Anastázie Kuzminovej a alpskej lyžiarky Petry Vlhovej. Očakávajú, že príjemne prekvapiť môže aj Veronika Velez-Zuzulová, ako aj hokejisti. Viacerí slovenskí športoví experti sa domnievajú, že Slovensko má šancu získať 3 zlaté medaily.

Vo štvrtok popoludní pred týždňom ako prví do dejiska olympiády dorazili všetci 10 biatlonisti na čele s  dvojnásobnou olympijskou šampiónkou Anastáziou Kuzminovou. V sobotu z USA priletela snoubordistka Klaudia Medlová, v nedeľu večer prišli naše slalomárske esá Petra Vlhová a  Veronika Velez Zuzulová, ďalších 11 športovcov v pondelok, postupne aj všetci ostatní.  Našich športovcov v dejisku olympiády privítala poriadna zima, v Pjongčangu navyše aj dosť fučalo. Dúfajme, že takto fučať budú aj medaily pre slovenskú delegáciu.

(pal)

Foto:  https://www.olympic.sk/aktuality-sov/slovenski-olympionici-a-paralympionici-zlozili-slub-do-ruk-prezidenta-sr-andreja-kisku-sov-zapalenim-pochodne-odstartoval-roadshow-sot