Slovenčina a výraz youtubovať

O tom, čo sa dostane do spisovného jazyka, nerozhodujú jazykovedci. Pracujú na tom najmä používatelia jazyka. Prenikanie cudzích slov do jazyka je nezastaviteľné. V slovnej zásobe slovenčiny sa väčšinou udomácnia tie prevzaté slová, ktorými používatelia pomenúvajú nové reálie, pre ktoré v slovenčine nemáme pomenovanie a ktoré sa „nedajú“ preložiť jedným slovom alebo dvoj či trojslovným spojením. Do „života“ sa dostávajú prostredníctvom médií a sociálnych sietí.

Kreativita súvisiaca s internetovým serverom You Tube sa neprejavuje len v počte nahraných (a vzápätí pozretých) videí, ale aj v jazykovej tvorbe. Pomenovaním youtuber alebo youtuberka sa označuje najmä ten, kto na You Tube nahráva a sprístupňuje svoje videá, teda ten, kto youtubuje, venuje sa youtuberstvu na youtuberskej scéne, alebo s youtubovaním iba začína a možno sa z neho po čase stane youtubovský fenomén a bude zaznamenávať ovácie youtubovej generácie.

Youtubovať nemusí iba ten, kto sa aktívne podieľa na vytváraní obsahu tohto servera. Youtubuje totiž každý užívateľ internetu, ktorý ho navštívi, či už cielene vyhľadáva videá  alebo len tak zabíja čas púšťaním si hudobných videí.

Tak teda youtubujte a hľadajte návody čo všeličo sa ešte dá vyyoutubovať. Len aby ste sa v skrumáži youtuberov napokon nestratili.

Foto zdroj:http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2476563,00.asp

(ebu)