Slovenské spravodajské služby o únose Vietnamca nevedeli a Slovenský diplomat z Vietnamu je už na Slovensku

Slovenské spravodajské služby o únose Vietnamca nevedeli a Slovenský diplomat z Vietnamu je už na Slovensku

Peter Pellegrini – Slovenské spravodajské služby o únose Vietnamca nevedeli

Slovenská informačná služba ani Vojenské spravodajstvo nemali informácie o tom, že Slovensko poskytovalo akúkoľvek súčinnosť pri únose vietnamského podnikateľa. V stredu to povedal premiér Peter Pellegrini s tým, že ho o tom informovali predstavitelia samotných spravodajských služieb.

“Ani dnes nedisponujú naše spravodajské služby poznatkami, ktoré by ukazovali, že by sa ktorýkoľvek orgán na Slovensku podieľal na tomto únose, alebo že by vietnamskej strane bola poskytnutá akákoľvek súčinnosť,” dodal.

Pripomenul však, že ak by nemecká strana okamžite po únose, ktorý bol zachytený na kamery, informovala medzinárodné inštitúcie, Slovensko mohlo byť obozretnejšie. “Ešte aj v deň možného odletu alebo unesenia toho človeka z pôdy Európskej únie nemal nikto informáciu o tom, čo sa stalo. Tu vidím určité pochybenie aj z nemeckej strany,” povedal Pellegrini.

K únosu vietnamského podnikateľa a funkcionára tamojšej komunistickej strany Trinh Xuan Thanha z Berlína do Vietnamu malo dôjsť v júli minulého roka. Vietnamec bol v Nemecku v azylovom konaní, bol tak oficiálne chránený nemeckými úradmi. Nemecko preto vyšetruje možné porušenie medzinárodného práva Vietnamom, pričom sa zaoberá aj možnou slovenskou stopou v únose s možným zneužitím slovenského vládneho špeciálu.

M. Lajčák  povolal slovenského diplomata z Vietnamu na Slovensku. 

Ekonomický diplomat Le Hong Quang dočasne poverený vedením slovenskej ambasády v Hanoji sa v stredu ráno dostavil na ministerstvo zahraničných vecí. Na konzultácie bol povolaný aj v súvislosti s podozreniami, že Vietnam mohol vlani uniesť svojho občana z Nemecka cez Slovensko. Pred rokovaním vlády o tom v stredu informoval minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD).

“Podľa pokynu ústredia sa ráno hlásil pán Quang a momentálne má stretnutie s príslušnými pracovníkmi rezortu,” oznámil Lajčák novinárom. Quang sa mal ešte ako poradca bývalého premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zúčastniť minulý rok na stretnutí bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) s vietnamskou delegáciou na Bôriku. Podľa nemeckých médií tam bolo v tom čase zaparkované auto použité na únos vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha z Berlína. Diplomat Quang je tiež podľa nemeckých médií podozrivý z korupcie pri udeľovaní slovenských víz pre občanov Vietnamu.

“Situáciu ohľadom uneseného Vietnamca vnímam ako mimoriadne závažnú a treba ju do konca vyšetriť a rozptýliť pochybnosti, pretože v opačnom prípade by to mohlo mať naozaj negatívny dopad na naše vzťahy s Nemeckom, a to si nemôžeme dovoliť,” vyhlásil na pôde Úradu vlády SR minister Lajčák. Šéf rezortu diplomacie v utorok (15.5.) po zasadnutí zahraničného výboru v parlamente potvrdil, že Quang sa nestane veľvyslancom. Slovensko sa vo veci podozrenia z únosu tiež obrátilo na Vietnam prostredníctvom jeho veľvyslanca v Bratislave. Odpoveď na položené otázky zatiaľ nedostalo.

K únosu vietnamského podnikateľa a funkcionára tamojšej komunistickej strany Trinh Xuan Thanha z Berlína do Vietnamu malo dôjsť v júli minulého roku. Vietnamec bol v Nemecku v azylovom konaní, bol tak oficiálne chránený nemeckými úradmi. Nemecko preto vyšetruje možné porušenie medzinárodného práva Vietnamom, pričom sa zaoberá aj možnou slovenskou stopou v únose s možným zneužitím slovenského vládneho špeciálu.

Písali sme:

Sobotné dialógy medzi A. Danko a R. Súlík o únose Vietnamca z Nemecka – TU!

Na teórii o únose Vietnamca Trinh Xuan Thanha cez Slovensko nesedí viacero vecí – TU! 

Bolo Slovensko zapletené do únosu vietnamského podnikateľa? – TU!

Foto zdroj: http://www.brasilia.mfa.sk/web/en