Slovenskí mliekari sa podpory od štátu zatiaľ nedočkali

Slovenskí mliekari sa podpory od štátu zatiaľ nedočkali

Slovenskí chovatelia dobytka, prvovýrobcovia mlieka, zažili minulý rok mliečnu krízu. Výkupné ceny mlieka boli najnižšie za posledných 7 rokov – v júli 2016 boli priemerne 23,12 centa za kilogram mlieka, do konca roka stúpli na 28,29 centa (v krajinách EÚ sa pohybujú od 28 do 55 centov), ich rast sa začiatkom roka výrazne spomalil. Prepad cien spôsobil, že s chovom dojníc skončilo za posledný rok až 45 podnikov, čo je takmer 10 percent z celkového počtu. Pre lepšiu predstavu, je to pokles až o vyše 7 500 kusov dojníc.

Na Slovensku zostalo v súčasnosti len 438 prvovýrobcov mlieka. V priemere sa európske nákupné ceny dostali na úroveň vyše 33 centov za kg a majú mierne stúpajúci trend. Analýzy ukazujú, že výrobné náklady slovenských prvovýrobcov na mlieko sa priemerne pohybujú na úrovni 42 centov na kg. Európski poľnohospodári nevedia vyrobiť mlieko lacnejšie. Podľa posledných dostupných informácií z burzy Fonterra z 18. júla 2017 došlo k priemernému nárastu cien za všetky mliečne komodity o 0,2 %.

Ako uviedla pre denník Pravda Margita Štefániková, riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka, v nasledujúcom období možno očakávať zvýšenie cien masla a smotany.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča dávku 220 kg mlieka na osobu a rok, u nás od minulého roku stúpla takmer o 2,5 kg – na 170 kg ročne na osobu, pričom spotreba mlieka vo vyspelých štátoch dosahuje až do 300 kilogramov.

Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka v snahe zvýšiť záujem spotrebiteľov o mlieko a mliečne výrobky založil v novembri v roku 2007 Mliečny fond. Štát do tohto fondu neprispieva, zato fond počas svojej desaťročnej existencie spustil niekoľko úspešných projektov podporujúcich záujem o vyššiu spotrebu mlieka – Objav mlieko, Za SK mliečne výrobky či Zachráňme slovenské mlieko.

V rámci aktuálneho projektu Slovenská mliečna rodina je na polovicu septembra pripravené spustenie akcie Adoptuj si kravičku. Ľudia, ale aj firmy si budú môcť virtuálne adoptovať kravičku, resp. teliatko s tým, že im bude vydaný rodný list zvieratka s identifikačným číslom, fotkou, dátumom narodenia a miestom, kde bude zvieratko aj naďalej žiť a kde sa oň poľnohospodári budú starať. Po adopcii zostáva adoptívnemu rodičovi virtuálna kravička, s ktorou sa dá hrať, dá sa hladkať, kŕmiť, česať. Pre adoptívnych rodičov budú umožnené aj návštevy adoptovaných zvieratiek na farmách.

Ak sa chcete dozvedieť o mlieku a chove kráv viac, môžete navštíviť v poradí už 13. ročník Deň prvovýrobcov mlieka, ktorý bude 10. októbra 2017 v Sielnici.

Foto zdroj:http://www.biospotrebitel.sk/foto-galeria/fotografia/4291/kravy-na-pasi.htm

(iri)