Slovenskí paralympionici patrili k najlepším v Pjongčangu

Posledný deň paralympiády mal pre našich športovcov strieborný lesk. Henrieta Farkašová bola iba krôčik od splnenia svojho sna – piatej zlatej medaily. V každom prípade, naši paralympioníci určite patrili k najlepším v Pjongčangu.

Najprv už desiatu medailu v poradí pre naše družstvo na paralympiáde (a rovnako desiatu aj vo svojej kariére) získal Jakub Krako. V slalome s navádzačom Branislavom Brozmanom obsadil druhé miesto. Obrovská smola postihla Miroslava Harausa, ktorý bol v prvom  kole najrýchlejší. V druhom kole, už takmer na konci urobil chybičku v tretej bráne pred cieľom a bol diskvalifikovaný. „Urobil som chybu. Chcel som ísť agresívne, vynieslo ma a už to bolo stratené,“ vysvetlil sklamaný Miroslav Haraus po pretekoch. Mali by sme o jednu medailu viac… Na siedmej priečke skončil Marek Kubačka s navádzačkou Máriou Zaťovičovou. V kategórii telesne znevýhodnených stojacích Martin France obsadil jedenástu priečku.

Pri svojej druhej účasti na paralympiáde skončili slovenskí curleri v konkurencii dvanástich tímov na deviatej priečke. Poradie: 1. Čína, 2. Nórsko, 3. Kanada, 4. Kórea, 5. NPA, 6. Švajčiarsko, 7. Veľká Británia, 8. Nemecko, 9. Slovensko, 10. Švédsko, 11. Fínsko, 12. USA

Henrieta Farkašová so svojou navádzačkou Natáliou Šubrtovou včera po obrovskom slalome sa aj usmievali, aj plakali. So stratou 0,66 sekundy na víťazky Britky Mennu Fitzpatrickovú / Jennifer Kehoeovú skončili druhé. Veľký sen o piatich zlatých medailách sa nenaplnil. Samozrejme, bolo to iba čiastočné sklamanie, ale najmä radosť z medaily, veď predsa Henrieta Farkašová so svojou navádzačkou Natáliou Šubrtovou získali na paralympiáde štyri zlaté a jednu striebornú medailu a stali sa najúspešnejšími športovkyňami v Pjongčangu!

„Heňa je talentovaná lyžiarka s veľkým potenciálom. Občas ju treba potiahnuť, najmä ak si neverí,“ komentovala to hneď v cieli Natália Šubrtová. Henrieta Farkašová je momentálne najvšestrannejšou zrakovo znevýhodnenou lyžiarkou na svete. Vo svojej zbierke z troch zimných paralympiád má celkovo už deväť zlatých, dve strieborné a jednu bronzovú medailu, a v historických štatistikách medailovo najúspešnejších žien na zimných paralympiádach sa už  pretláča do prvej trojky!

Trochu sme zvedaví, či po návrate domov jej pripravia aspoň čiastočne podobne pompézne privítanie, ako to bolo v prípade zlatej olympioníčky Anastasie Kuzminovej. To sa týka aj ostatných našich paralympioníkov, ktorí spolu získali až šesť zlatých medailí a boli oveľa úspešnejší, ako naši zdraví olympionici. Celkovo paralympijské medaily v Pjongčangu získali športovci z 25 krajín. Slovensko v medailovom hodnotení obsadilo veľmi pekné siedme miesto.