Slovenskí paraolympionici s medailovými ambíciami a novou hymnou

Slovenskí paraolympionici s medailovými ambíciami a novou hymnou

Naši paraolympionici v piatok odcestovali do Pjongčangu. Celkovo je vo výprave 29 členov, z toho 15 športovcov. Zajtra vztýčia v paraolympijskej dedine slovenskú vlajku a 9. marca ju ponesie na otváracom ceremoniáli alpská lyžiarka Henrieta Farkašová.

Na 12. Zimné paraolympijské hry (9. – 18. marca) naši paraolympioníci odišli nielen s túžbou získať medaily a vysoké umiestnenia, ale aj čerstvo zloženou „hymnou“ – pesničkou „Sme si rovní“. Má rovnaký názov, ako kampaň Slovenského paraolympijského výboru. Skladbu naspieval Richard Müller, text napísal Peter Uličný, hudbu zložil Ondrej Brzobohatý. O  kvalitách „hymny“ by sa dalo diskutovať, ale je dobre, že naši umelci si spomenuli na paraolympionikov – aspoň pri príležitosti Olympiády. Maskotom výpravy je lišiak Tom.

Predseda Slovenského paraolympijského výboru Ján Riapoš je presvedčený, že máme kvalitné družstvo: „Je to výborne poskladaný tím. Každý z lyžiarov má medailové ambície, curlingový tím už v Soči predviedol svoju silu a skončil na 6. mieste. Verím, že športová šťastena sa k ním prikloní. Vo Vancouveri sme skončili v hodnotení krajín na 4., v Soči na 6. mieste. Verím, že tá prvá desiatka by sa mohla podariť aj teraz,“ zdôraznil.

Po 10,5 hodinovom lete sa naši paraolympionici ocitli na letisku v Incheone. Nasledovala trojhodinová cesta autobusom do dejiska hier v Pjongčangu. „Prvé dojmy sú úžasné. Dva dni budú také zoznamovacie s novým prostredím, ale potom nás už čakajú aj tréningy na snehu,“, povedal zjazdár Martin France. Dodal, že vlani tu už bol na pretekoch v rámci Svetového pohára a štartoval tu aj jeho kolega Jakub Krako v kategórii zrakovo znevýhodnených.

Súčasná výprava slovenských paraolympionikov bude menej početná, ako na predchádzajúcej zimnej paraolympiáde v Soči. V Pjongčangu  budú súťažiť v alpskom lyžovaní, biatlone, behu na lyžiach, para hokeji, para snoubordingu a curlingu na vozíku. Nás budú reprezentovať:

Alpské lyžovanie: Henrieta Farkašová, Natália Šubrtová (navádzačka), Jakub Krako, Branislav Brozman (navádzač), Miroslav Haraus, Maroš Hudík (navádzač), Marek Kubačka, Mária Zaťovičová (navádzačka), Martin France, Petra Smaržová. Realizačný tím: Roman Petrík, Martin Makovník, Michal Červeň, Dušan Šaradín, Adam Šubrt a Martin Motyka.

Curling na vozíku: Radoslav Ďuriš, Monika Kunkelová, Dušan Pitoňák, Imrich Lyócsa, Peter Zaťko. Realizačný tím: František Pitoňák, Pavol Pitoňák, Milan Bubeník.

Vedúci výpravy: Maroš Čambal, administrátor: Tomáš Varga, lekár: Branislav Delej, fyzioterapeut: Stanislav Kliman, masér: Michal Beladič.

Pripomenieme, že XI. Zimné paraolympijské hry 2014 sa uskutočnili v ruskom meste Soči. Naša výprava /42 členov – z toho 21 športovcov/ nadviazala na veľmi úspešné predchádzajúce hry vo Vancouveri a so 7. medailami skončila na celkovom 6. mieste spomedzi 45 krajín. O  najväčšie úspechy sa zaslúžili zjazdári – Henrieta Farkašová s navádzačkou  Natáliou Šubrtovou /dve zlaté a jedna bronzová medaila/, Jakub Krako s navádzačom  Martinom Motykom /jedna zlatá a jedna strieborná medaila/, Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom /strieborná medaila/ a Petra Smaržová /bronzová medaila/.

Väčšina z nich sa zúčastní aj na pretekoch v Pjongčangu – ako aj ďalšie naše paraolympijské nádeje. Preto opodstatnene očakávame, že naši paraolympioníci získajú oveľa viac medailí,  ako naši olympionici pred pár týždňami.

(pal)

Foto: http://spv.sk/media/filter/slavnostny-slub-u-prezidenta-sr