Slovensko – kúpeľná veľmoc

Slovensko – kúpeľná veľmoc

V porovnaní s Európou máme stále veľmi kvalitnú kúpeľnú starostlivosť a možno povedať, že Slovensko je kúpeľná veľmoc. Dnes je však situácia v našom kúpeľníctve značne neprehľadná a mnohé kúpele sú po nezvládnutej privatizácii v žalostnom stave, dokonca viaceré už ani neexistujú. V našom seriáli postupne „nazrieme“ pod pokrievku fungujúcich, nevynecháme ani  tie, ktoré sú v žalostnom stave.

Prameň zdravia na Liptove

Dnes vás pozývame do známych kúpeľov neďaleko Ružomberku do kúpeľov Lúčky. Kúpele v blízkosti hraníc Oravy a Liptova sú známe veľmi dobre pre úspešnú liečbu prevažne ženských ochorení. Využívajú pramene sírano-hydrouhličitanovej, hypotonickej, vápenato-horčíkovej minerálnej vody.  Kúpele sú známe už od roku 1761, keď Adam Turjansky postavil prvú kúpeľnú budovu, postupne sa rozširovali.

Kúpeľná liečba v Lúčkach patrí medzi najefektívnejšie liečebné metódy. Podstata všetkých balneologických metód je v nešpecifickom, všeobecnom účinku, ktorý ovplyvňuje celkový stav klienta a hrá kladnú úlohu pri procese uzdravenia najmä preladením vegetatívnych funkcií organizmu. Rozhodujúcim činiteľom pri komplexnej kúpeľnej liečbe je termálna minerálna voda kúpeľného prameňa Valentína o teplote 32 °C a termálna voda z prameňa HGL-3, v prirodzenej forme používaná v bazénoch a aj vo všetkých separátnych kúpeľoch. Minerálne termálne vody v kúpeľoch Lúčky sú klasifikované ako prírodné, liečivé, slabo mineralizované, síranovo-hydrouhličitanové, vápenato-horečnaté, uhličité vody, hypotonické, vlažné. Podľa tvorby ich chemického zloženia patria k vodám petrogénnym, karbonato-sulfatogénneho charakteru. Majú nevýrazný kalcio-sulfátový typ chemizmu. Z plynných zložiek je dôležitý obsah voľného CO2, ktorý významne spolupôsobí pri formovaní výsledného chemizmu vôd. Aj keď kúpeľné liečenie pohybových a gynekologických ochorení je a musí byť komplexné, predsa len ťažisko liečby spočíva vo fyzioterapeutických úkonoch, opierajúcich sa o využitie prírodných liečivých zdrojov.

Investícia do zdravia

V kúpeľoch sa liečia ženské choroby, onkologické choroby, choroby tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, nervové choroby, choroby pohybového ústrojenstva, choroby z povolania a poskytujú prevenciu a podpornú liečbu osteoporózy. Ľudia čoraz častejšie investujú do zdravia, uvedomujú si, že sa oplatí investovať aj do prevencie, aby neskôr neboli chorí a neproduktívni.

Kúpele Lúčky patria medzi najstaršie kúpele na Slovensku a ležia na rozhraní Liptova a Oravy pod úbočím Veľkého Choča v nadmorskej výške 1611 m.n.m.  Zaraďujú sa do mierne chladnej klimatickej oblasti tatranských horských pásiem s ihličnatými lesmi a horskými lúkami. Poloha a nadmorská výška Kúpeľov Lúčky ich zaraďujú do klimatickej oblasti tatranských horských pásiem. Horské lesnaté okolie spôsobuje, že podnebie v kúpeľoch má podhorský, vlhší ráz, ale ročný priemer zrážok je iba 829 mm. Impozantný Veľký Choč, predhoria Vysokých Tatier, okolité ihličnaté lesy a horské lúčky, panoráma Nízkych Tatier a svojrázna kvetena vytvárajú neopakovateľnú krásu okolia kúpeľov. Rozhodujúcim činiteľom pri komplexnej kúpeľnej liečbe je termálna minerálna voda kúpeľného prameňa Valentína s teplotou 32 C a termálna voda z prameňa HGL-3, v prirodzenej forme používaná v bazénoch a aj vo všetkých separátnych kúpeľoch. Minerálne termálne vody v kúpeľoch Lúčky sú klasifikované ako prírodné, liečivé, slabo mineralizované, síranovo-hydrouhličitanové, vápenato-horečnaté, uhličité vody, hypotonické, vlažné. Podľa tvorby ich chemického zloženia patria k vodám petrogénnym, karbonato-sulfatogénneho charakteru. Majú nevýrazný kalcio-sulfátový typ chemizmu. Z plynných zložiek je dôležitý obsah voľného CO2, ktorý významne spolupôsobí pri formovaní výsledného chemizmu vôd. Aj keď kúpeľné liečenie pohybových a gynekologických ochorení je a musí byť komplexné, predsa len ťažisko liečby spočíva vo fyzioterapeutických úkonoch, opierajúcich sa o využitie prírodných liečivých zdrojov.

Zázračná voda a kvalitný personál

Liečebný účinok minerálnych prameňov, ktoré aj dnes patria k základnej liečebnej procedúre v kúpeľoch, bol známy už dávnejšie a nezistila ho iba moderná lekárska veda. Stáročné skúsenosti s liečivými vlastnosťami prameňov dokazujú, že ich vyhľadávali chorí dávno pred nami. V 18. storočí boli známe všetky termálne a studené pramene v Liptove, poznatky o vodách sa dedili z pokolenia na pokolenie, úlohu tu zohrávala tradícia. Pitná a kúpeľná liečba sa uplatňovala postupne. Na liečenie sa začali používať predovšetkým termálne pramene, pri ktorých postupne vznikali kúpeľné zariadenia. Na prelome 19. a 20. storočia kúpele v Lúčkach znova získali na popularite, do určitej miery prosperovali, čo znamenalo udržanie a niekedy aj zvýšenie návštevnosti, hoci išlo o menšie stredisko. Prichádzali sem klienti z USA, z cárskeho Ruska, z Viedne, z Budapešti, Rumunska, Čiech…..

Minerálne pramene, vhodná poloha kúpeľov, vysoko erudovaný lekársky a zdravotnícky personál sú zárukou poskytovania kvalitných služieb s výsledkami, ktoré síria dobré meno tohto kúpeľného zariadenia. Liečia sa tu rozličné choroby žien od zápalových až po funkčné. Kúpele sú vhodné aj pre stavy po gynekologických operáciách, značne dopĺňajú liečbu neplodnosti.

Lúčky sú Lúčky – takto stručne charakterizujú svoje skúsenosti z liečebného pobytu pacienti, ktorí sa sem radi vracajú. Milý a ústretový personál, kvalitná starostlivosť a navyše bonus – úžasná príroda, pokoj, ticho …. ktoré neskutočne lieči. Kúpele pre celú rodinu, aj tak mnohí charakterizujú Lúčky. Pacienti i hostia, ktorí nechcú svoj pobyt tráviť len v kúpeľoch majú možnosť spoznať atraktívne okolie. Liptov je bohatý na prírodné pamiatky, len pár kilometrov od Lúčok sa nachádza Liptovská Mara, Kvačianska, Prosiecka a Demänovská dolina s unikátnym jaskynným systémom. Zaujímavé sú aj historické pamiatky, ako napríklad hrad Likavka, mesto Ružomberok alebo dedinka Vlkolínec, ktorá je dokonca zapísaná v zozname svetovej organizácie UNESCO.

Liečba, relax i prevencia

Kúpele Lúčky sú vyhľadávaným, obľúbeným, a najmä výslednými efektmi liečby známym miestom, oázou navráteného zdravia, studnicou nádeje pre materstvo, nenahraditeľným klenotom medzi kúpeľmi na Slovensku.

Okrem kvalitných služieb a liečebných procedúr je k dispozícii aj celoročne otvorený AQUA-VITAL Park, ktorého súčasťou  je vonkajší rekreačný bazén a pre náročnejších Vitálny svet s ponukou rôznych sáun a kúpeľov.  V blízkosti vonkajších bazénov sa nachádzajú aj atrakcie ako obrovské šachy, volejbalové ihrisko, detská trampolína, detské hojdačky, detské preliezky. V kúpeľoch nájdete aj wellness, kde si môžete vychutnať kombináciu slanej vody v Jacuzzi a saunovania vo fínskej saune a infrasaune. K wellnessu patrí aj mokrá a suchá soľná jaskyňa, v ktorej si zasa môžu  oddýchnuť pri relaxačnej hudbe a vyskúšať jej liečivé účinky, ktoré majú podporný vplyv na liečbu. V areáli kúpeľov je k dispozícii aj Športpark Lúčky, ktorého súčasťou sú tenisové kurty a bowling. Prekrásne prírodné horské prostredie spojené s liečivou minerálnou vodou zaručí dokonalý oddych a relax.

Veľmi obľúbené sa stali kúpele medzi seniormi, pretože sa nachádzajú v krásnom horskom prostredí s čistým vzduchom a v rámci areálu nie je nutné absolvovať dlhú chôdzu. Kúpele sú vhodné pre všetky vekové kategórie a ponúkajú rôzne druhy pobytov a to liečebné, liečebno-preventívne, víkendové, seniorské a programové pobyty pre ženy a pre mužov a klienti sa sem opakovane vracajú a to kvôli príjemnej rodinnej atmosfére, kvalifikovanému personálu, odbornej liečbe s dlhoročnou tradíciou, liečivej minerálnej vode a tiež čistému vzduchu presýtenému vôňou ihličnatých lesov.  Kúpele Lúčky sú to pravé miesto pre oddych, zlepšenie zdravotného stavu a načerpanie nových síl.

Foto zdroj:https://www.sorger.sk/kupele-lucky

(ebu)