Slovensko má vyslať do Pobaltia do 152 vojakov

Slovensko má vyslať do Pobaltia do 152 vojakov

Slovenská republika by mala vyslať maximálne 152 príslušníkov ozbrojených síl na územie Lotyšskej republiky. Slovenskí vojaci majú byť pod velením Kanady s možnosťou nasadenia aj na území Litovskej, Estónskej a Poľskej republiky na základe spolupráce s ich ozbrojenými silami a ozbrojenými silami iných členských krajín NATO. O návrhu na vyslanie diskutovali v závere štvrtého rokovacieho dňa 31. schôdze poslanci Národnej rady SR.

“Najzásadnejším rozhodnutím v oblasti posilnenia kolektívnej obrany bolo schválenie Posilnenej predsunutej prítomnosti NATO v Poľsku, Litve, Lotyšsku a Estónsku formou rozmiestnenia jednej mnohonárodnej práporovej skupiny v každom z uvedených štátov. Týmto sa jednoznačne demonštruje solidarita spojencov, ich odhodlanie a schopnosť reagovať spustením okamžitej reakcie proti akejkoľvek agresii voči členskému štátu NATO,” konštatuje sa okrem iného v predkladacej správe k materiálu.

V zmysle schváleného materiálu by slovenskí vojaci mali v Pobaltí pôsobiť od 1. júla 2018 v dvoch šesťmesačných rotáciách. “Presný termín vyslania príslušníkov ozbrojených síl je podmienený zabezpečením zodpovedajúcich podmienok v mieste dislokácie zo strany Lotyšskej republiky,” uvádza sa v materiáli.

Návrh príspevku Slovenskej republiky do tzv. posilnenej predsunutej prítomnosti NATO (eFP) schválila Bezpečnostná rada, vláda SR, ako aj poslanci Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť a Zahraničného výboru NR SR.

Dnes  v stredu (16.5.) budú poslanci pokračovať v rokovaní o balíkoch zákonov z dielne rezortu pôdohospodárstva a financií. Napr. nový zákon o dani z poistenia má zaviesť osempercentný odvod z neživotného poistenia. Novelu kritizuje opozícia aj poistný sektor, ktorí varujú pred zdražovaním poistiek pre občanov.

Foto /zdroj (ilustračné): https://infospravy.sk/clanok/44774-minister-obrany-p-gajdos-sa-rozlucil-s-vojakmi-odchadzajucimi-do-iraku