Slovensko môže byť veľmoc v kúpeľníctve – 2.časť

Slovensko môže byť veľmoc v kúpeľníctve – 2.časť

V porovnaní s Európou máme stále veľmi kvalitnú kúpeľnú starostlivosť a možno povedať, že Slovensko je kúpeľná veľmoc. Dnes je však situácia v našom kúpeľníctve značne neprehľadná a mnohé kúpele sú po nezvládnutej privatizácii v žalostnom stave, dokonca viaceré už ani neexistujú. V našom seriáli postupne „nazrieme“ pod pokrievku fungujúcich, nevynecháme ani  tie, ktoré sú v žalostnom stave.

Dnes vás opäť pozývame do Kováčovej, podhorskej obce rozprestierajúcej sa v malebnom úbočí pod výbežkami Kremnického pohoria severozápadne od Zvolena v nadmorskej výške 320 m. V Kováčovej, ktorá má štatút kúpeľného miesta od roku 1968, postupne vznikli tri zdravotnícke a kúpeľné zariadenia – Špecializovaný liečebný ústav Marína, Národné rehabilitačné centrum a KD Detvan. Úspešne sa tu liečia pacienti s neurologickými a ortopedickými diagnózami.

 Optimizmus nie je iba heslo

„Už sme tu druhý raz a verím, že to bude opäť lepšie,“ vraví mladá mamička Blanka. Jej synček sa vypýtal na svet o mesiac skôr a následky nesie dodnes. V Kováčovej je mu dobre, výnimočné zloženie vody mu pomáha. „Je to naše slniečko, jeho krásny úsmev nás vždy dostane a my pri ňom zabúdame na svoje boľačky,“ vraví pacientka Zuzana z Liptovského Hrádku. Pridáva sa k nej aj Ivana z Jastrabej, ktorá si pobyt v Kováčovej pochvaľuje a priznáva, že postupne vďaka skvelému tímu špecialistov nadobúda sebadôveru a väčšiu istotu. Prirodzené spojenie dospelých pacientov s deťmi je obojstranne prospešné.

Výsledky liečby malých i dospelých pacientov sú optimistické, kúpanie a liečebná telesná výchova v minerálnej vode prináša svoje výsledky. „Rehabilitácia pri neurologických ochoreniach, po úrazoch, operáciách, detskej obrne či cievnych mozgových príhodách je veľmi dôležitá, ale ani tá najlepšia operácia nemusí človeku pomôcť, ak potom necvičí. A cvičiť by mal aj po odchode z liečenia,“ prízvukuje fyzioterapeutka Mgr. Adriana Kmeťová. Jeden rehabilitačný pracovník má na starosti desiatich pacientov, detičkám sa venujú podľa potreby aj viacerí a terapií je aj viac.

Cvičenie vôbec nie je bezbolestné, ale pacienti vedia, že bez toho to nejde. „ Asi všetci, bez rozdielu veku, radi chodia do bazénov. K dispozícii majú naši pacienti dva bazény, vane s termálnou vodou, perličkový kúpeľ, Hubbardov kúpeľ, podvodnú masáž a vírivý kúpeľ,“ vraví pracovník v balneoprevádzke Tomáš Stano, ktorí spolu s kolegyňami Ingrid Benkovou a Martinou Mináčovou pomáhajú nielen odbornými radami, ale aj vtipom a ochotou. Minerálna voda má mimoriadne priaznivé účinky pri liečbe, uvoľní svaly a aj tie ťažšie cviky sa precvičujú ľahšie. Okrem vodoliečby, rehabilitácií a masáží majú pacienti k dispozícii procedúry elektroliečby, kde sa využíva elektrodiagnostika, elektrostimulácia, magnetoterapia, ionoforéza, ultrazvuk a mnohé ďalšie. V poslednom čase liečebné postupy doplnili o podávanie plynových injekcií a vysoko výkonného laseru.

Na každého platí niečo iné

Komplex Marína je úplne iný svet. Ľudia na invalidnom vozíku, s barlami, či inými závažnými diagnózami sú úplne bežným javom. Sú zomknutejší,  vzájomne sa poľutujú, aj podpichnú. Odvšadiaľ máte možnosť počuť veľa životných príbehov a vidieť ich aktérov. To, čo sa rozpadlo  na tisícku malých častí, sa v Kováčovej začalo nanovo skladať, temnota sa rozplývala, vychádzalo slnko a nová nádej, že možno nie sú úplne stratení. „Mnohí pacienti sa k nám vracajú a hoci frekvencia je veľmi vysoká, usilujeme sa každého vypočuť, povzbudiť, dodať silu,“ vraví sanitárka v balneoterapii Anna Vollmannová. Najdôležitejšie je to pri detičkách, ktoré si vyžadujú mimoriadne citlivý prístup.

Foto zdroj:http://slovakia.travel/holidaypark-kovacova?matchtype=b&device=c&keyword=_cat%3Aslovakia.travel#prettyPhoto

(ela)