Slovensko podľahlo Slovinsku a obsadilo poslednú priečku v skupine na olympijskom hokejovom turnaji

V sobotu sa na hokejovom olympijskom turnaji v našej skupine rozhodovalo o víťazovi a o mužstvách, ktoré budú musieť absolvovať kvalifikačný zápas pred štvrťfinále. Situácia bola viac ako zamotaná: mužstva od prvého do posledného miesta delili iba dva body a tak hociktorý tím mohol vyhrať skupinu.

Slovenskí tréneri pred zápasom, okrem otázky s menovaním zostavy, mali vyriešiť aj pomerne komplikovanú záhadu: odhadnúť, akú silu predstavuje Slovinsko? Je veľmi silné, pretože vyhralo nad USA, ktoré zdolali Slovensko? Alebo je veľmi slabé, pretože ho rozdrvili Rusi, ktorých však porazili Slováci? To by neodhadol ani Nostradamus.

Súperi začali opatrne, hrali so zabezpečenou obranou, málo strieľali na bránku. Naši Krištof a Paulovič v 8. minúte zavarili pred bránkou Slovincov, ale Paulovič tesne minul. Tretina sa skončila dosť rýchlo: hralo sa takmer bez prerušenia a takmer bez ohrozenia cudzej bránky.

Hneď v úvode druhej tretiny Slovinci využili presilovku – 0:1. Vzápätí Slováci zasa sa museli dlhšie brániť v oslabení, dokonca 25 sekúnd traja proti piatim. Na konci tretieho  oslabenia Slováci dostali aj druhý gól – 0:2. Podobný začiatok druhej tretiny si nemohli predstaviť ani v tom najhoršom sne. Ďalej pokračovala neslaná – nemastná hra, ako v prvej tretine. Konečne veľká šanca na našej strane prišla v 32. minúte po rýchlom protiútoku. Dorážal Čajkovský, následne aj Kudrna, ale brankára Krošelja neprekonal.

V 34. minúte sme dostali  puk už aj za bránkovú čiaru, ale rozhodcovia gól neuznali. Nagy prihral Kudrnovi, ktorý pretlačil puk za Krošeljov chrbát, ale rozhodca hru prerušil ešte predtým. O chvíľu však nemal dôvod neuznať náš gól. Pre zmenu teraz Slováci hrali presilovku, od modrej napálil Čerešňák, prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste, a pred bránkou puk ešte tečoval Bubela, zmenil smer a slovinský brankár ho zbadal až v sieti – 1:2.

Tretiu tretinu Slováci, pochopiteľne, začali aktívne v snahe vyrovnať skóre. A pomerne rýchlo sa im to aj podarilo. Naši zatlačili súpera v jeho obrannom pasme, Graňák naznačil strelu, ale šikovne prihral Haščákovi, ktorý presnou bombou takmer roztrhal slovinskú sieť – 2:2! V závere tretej tretiny Slovinci sa už iba bránili a remízový stav udržali. Tak Slovákom ušlo víťazstvo v skupine, pretože Rusi v pohode zdolali Američanov 4:0 a obsadili prvú priečku.

V predlžení najprv mali navrch Slovinci, potom niekoľko šancí mali naši, ale slovinského brankára neprekonali. Nasledovali samostatné nájazdy. Kudrna nedal, ale Slovinec Ticár áno – 0:1, v druhej sérii Ölvecký nedal, ani Slovinec Urbas, v tretej sérii Bakoš nedal, ale ani Slovinec Muršak. Potom Nagy našiel dieru v betónoch slovinského brankára – 1:1, Konrad vychytal Saboliča, Haščákovú jednoduchú strelu vyrazil slovinský brankár, ale Jeglič strelil víťazný gól – 1:2 a celkové skóre bolo 2:3. Slováci tak obsadili poslednú priečku v skupine a budú bojovať v „kvalifikačnom stretnutí“ o postup do štvrťfinále. Súpera poznáme – mužstvo USA, s kktorým sme tesne prehrali po dobrom výkone v skupine. Všetko je ešte otvorené…

Slovensko – Slovinsko 2:3 (0:0,1:2,1:0), predlž. 0:0, samostatné nájazdy 1:2. Góly Slovenska: 36. Bubela (Čerešňák, Graňák), 45. Haščák (Graňák, Čerešňák).

Slovensko: Konrád (J. Laco) – Starosta, Čajkovský, Baranka, Ďaloga, Čerešňák, Graňák (A), Valach – Kudrna, Nagy (A), Surový (C) – Bubela, Bakoš, Haščák – Krištof, Paulovič, Ölvecký – Cingel, Hovorka, Lamper – Marcinko