Slovensko, Poľsko a Maďarsko reagujú na rozhodnutie Súdneho dvora o utečencoch

Slovensko, Poľsko a Maďarsko reagujú na rozhodnutie Súdneho dvora o utečencoch

Po tom ako 5. septembra Súdny dvor Európskej únie (ECJ) zamietol žalobu Slovenska a Maďarska, ktorej sa oba štáty postavili proti mechanizmu prerozdeľovania utečencov v rámci EÚ, prišli reakcie viacerých európskych politikov.

“Je na čase byť jednotní a ukázať solidaritu. Dvere zostávajú stále otvorené a všetky členské štáty by sme mali presvedčiť, aby splnili svoje záväzky,” vyhlásil v reakcii na rozhodnutie súdu komisár EÚ pre migráciu Dimitris Avramopoulos. Eurokrat dodal, že v prípade “ak členské štáty v najbližších týždňoch nezmenia svoj prístup, mali by sme v rámci konanie o porušení právnych predpisov urobiť posledný krok: dostať na Európsky súdny dvor Poľsko, Maďarsko a Českú republiku”. O Slovenskej republike však z jeho úst zmienka nezaznela.

Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel v súvislosti s rozsudkom uviedol, že ide o pozitívny krok, ktorý sa plne riadil európskymi hodnotami a zákonmi.

Gabrielov maďarský náprotivok Péter Szijjártó však vyjadril opačný názor a rozsudok ECJ označil za neprijateľný. “Maďarská vláda považuje dnešné rozhodnutie európskeho súdu za šokujúce a nezodpovedné,” povedal Szijjártó, ktorý zároveň zdôraznil, že “toto rozhodnutie ohrozuje bezpečnosť a budúcnosť celej Európy”.

“Politici znásilnili európske právo a európske hodnoty,” dodal minister.

Poľská premiérka Beata Szydlová vo stanovisku takiež odmietla rozhodnutie európskeho Súdneho dvoru, keď povedala, že Varšava sa bude aj naďalej držať svojej doterajšej politiky. “Bola som presvedčená, že súd vydá takéto rozhodnutie, ale to vôbec nezmení postoj poľskej vlády v súvislosti s migračnou politikou,” vyhlásila Szydlová.

Predseda slovenskej vlády Robert Fico uviedol, že rozhodnutie Európskeho súdneho dvoru EÚ jeho vláda rešpektuje. Podľa jeho slov sa však na politickom postoji jeho vlády “pokiaľ ide o kvóty a migrantov, absolútne nič nemení”.  Dodal tiež, že verdikt sudcov neprináša “žiadnu novú kvalitu, len Súdny dvor EÚ má iný právny názor na procedúru prijímania takýchto rozhodnutí”.

Fico svoj postoj uzatvoril tým, že Bratislava bude “veľmi aktívne pracovať na tom, aby solidarita, ktorá je súčasťou európskeho života, bola prejavená iným spôsobom ako iba núteným prijímaním migrantov z iných krajín”.

 

Foto zdroj: http://www1.wdr.de/mediathek/audio/wdr5/wdr5-morgenecho-serie/audio–jahre-roemische-vertraege—-polen-und-die-eu-100.html

(tom)