Slovensko sa predstaví na Svetovej výstave EXPO Dubaj 2020

Slovensko sa predstaví na Svetovej výstave EXPO Dubaj 2020

Vláda schválila slovenskú účasť na výstave EXPO Dubaj 2020, ktorá  bude prvou svetovou výstavou v arabskom svete. Organizátor predpokladá návštevnosť 25 miliónov návštevníkov. Účasť zatiaľ potvrdilo 160 krajín.

Slovenská republika sa predstaví na Svetovej výstave EXPO Dubaj 2020 ako riadny vystavovateľ. Účasť odsúhlasila vláda a poverila ministra hospodárstva Petra Žigu zabezpečiť potrebné kroky. EXPO je medzinárodná výstava priemyslu a kultúry jednotlivých krajín, jej história siaha do  polovice 19. storočia.

Premiér Peter Pellegrini vyhlásil, že „Slovensko ako automobilová veľmoc a ako krajina, ktorá predstavuje mnoho nových technológii aj v oblasti udržateľnosti a trvalého rozvoja má čo ponúknuť.“  Vláda odsúhlasila sumu 6,84 milióna eur na financovanie našej účasti. Predchádzajúca svetová výstava sa konala v Miláne a Slovensko sa na nej zúčastnilo. Minulý rok sa Slovensko prezentovalo na tzv. malom EXPE v kazašskej Astane, kde bola expozícia Slovenska vyhodnotená ako druhá najlepšia vo svojej kategórii za Výstavný dizajn. „Je to dobrá príležitosť ukázať Slovensko ako vyspelú európska krajinu a šanca nadviazať cenné obchodné  partnerstvá.  Naša účasť na EXPO bola tradične úspešná a verím, že to zopakujeme aj v roku 2020“, zdôraznil minister hospodárstva.

EXPO Dubaj 2020 bude prvou svetovou výstavou v arabskom svete,  Spojené arabské emiráty sú centrom rozvíjajúcich sa trhov v regióne. Vzhľadom na oslavy 50. výročia založenia Spojených arabských emirátov sa predpokladá, že výstava bude odlišná od predchádzajúcich svetových výstav. Hlavnou témou EXPO 2020 bude „Spájanie myšlienok, vytváranie budúcnosti“ (Connecting Minds, Creating the Future) a subtémami budú „Príležitosť“, „Mobilita“ a „Udržateľnosť“. Výstava bude v termíne od 20. októbra 2020 do 10. apríla 2021. Organizátor výstavy predpokladá návštevnosť 25 miliónov návštevníkov,  z nich asi 70 % bude zahraničných.  Svoju účasť k 15. januáru 2018 oficiálne potvrdilo takmer 160 krajín.

 

Foto zdroj: https://ingeniatte.es/arquitectura/las-siete-nuevas-maravillas-del-mundo/