Slovensko trápi smog, výstraha platí pre Košice a Banskú Bystricu

Slovensko trápi smog, výstraha platí pre Košice a Banskú Bystricu

V okolí Košíc a Banskej Bystrice sa výrazne zhoršila kvalita ovzdušia. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre tieto mestá najvyššiu výstrahu pred závažnou smogovou situáciou. Namerali tam hodnotu až 157 mikrogramov prachových častíc PM10 na meter kubický.

Príčinou smogovej situácie sú vysoké emisie, spôsobené vykurovaním pevným palivom, ale aj dopravou a priemyslom v kombinácii s nepriaznivými rozptylovými podmienkami. Prachové častice PM10 môžu mať akútne i chronické účinky na naše zdravie. Medzi najcitlivejšie skupiny obyvateľstva patria starší ľudia, pacienti s dýchacími a srdcovocievnymi ochoreniami, alergici, astmatici, malé deti a tehotné ženy.

Pri akútnych účinkoch sa môže prejavovať dráždenie očí, nosa a hradla, pocity tlaku na hrudi, kašeľ a bolesti hlavy. Astmatikom sa môžu objavovať záchvaty a príznaky z dráždenia dýchacích ciest. Pri opakovanom a dlhodobom vystavovaní organizmu zvýšenej koncentrácii častíc PM10 sa dajú očakávať chronické účinky, napríklad zápalové ochorenia dýchacích ciest a pľúc, alergické reakcie či poruchy imunity.

Ľudia by v čase smogovej situácie mali obmedziť pohyb a fyzickú námahu na vzduchu a mali by kratšie vetrať miestnosti. Zároveň by nemali spaľovať odpad vrátane zvyškového dreva a ak ním kúria, mali by používať iba dobre vysušené kurivo.

SHMÚ vydal až do odvolania upozornenie pred smogovou situáciou (prekročenie hodnoty informačného prahu 100 mikrogramov prachových častíc PM10 na meter kubický) aj v Bratislave, v Nitre, v Trnave, v Senici, v Malackách, v Prievidzi, v Martine, vo Vrútkach, v Ružomberku, v Prešove, v Žiline, v Krompachoch, v Jelšave, v Topoľníkoch a vo Veľkej Ide.

(lbr)

Foto: Lýdia Brabcová pre NN