Slovensko vo veľkom nakupuje zbrane: prečo?

Slovensko vo veľkom nakupuje zbrane: prečo?

Slovensko sa chce prezbrojiť. Vláda odsúhlasila strategický plán dlhodobého rozvoja Ozbrojených síl SR predložený ministerstvom obrany. Ministerstvo mieni nakupovať stíhačky, obrnené vozidla, lietadlá, vrtuľníky aj iné stroje a do roku 2030 „investovať“ do obrany cca 30 miliárd eur.

Vyplýva to z Dlhodobého plánu rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj ozbrojených síl SR s výhľadom do roku 2030. Výdavky na obranu sa budú postupne zvyšovať, keď sa počíta od roku 2020 s navýšením sumy na 1,6 % z HDP a na 2 % z HDP od roku 2024.

Nič nové pod slnkom. V podobnom duchu sa zbrojilo aj za predošlého ministra Martina Glvača /2012 – 2016/. Do roku 2030 plánuje MO SR  investovať do výzbroje pozemných síl 3,086 mld. eur, do výzbroje a materiálu vzdušných síl 2,627 mld. eur, do kybernetických a informačných systémov 0,726 mld. eur a pod.

Pre pozemné sily MO SR plánuje do r. 2029 nakúpiť 485 bojových obrnených vozidiel 8×8 a viacúčelových taktických vozidiel 4×4 za cca 1,2 mld. eur. Mieni nakúpiť protitankové  systémy, terénne automobily, hovorí o modernizácii bojových vozidiel pechoty, o obmene viacúčelových vrtuľníkov. Chce vymeniť stíhacie lietadla MiG-29 za viacúčelové taktické lietadlá  kompatibilné s výzbrojou krajín NATO, vymeniť vrtuľníky Mi-17, cvičné lietadla L-39, nakúpiť taktické bezpilotné prostriedky, vymeniť či modernizovať tanky T-72 atď.

Kľúčovými pre celé obyvateľstvo a štátny rozpočet sú dve čísla: 2030 a 30 miliárd. Do roku 2030 na nákup vojenskej techniky naši daňoví poplatníci vysolia 30 miliárd eur. Je to ozaj nevyhnutné? Z akého dôvodu? Slovenská armáda je vari na kolenách, alebo niekto nás azda mieni napadnúť? Dalo by sa značnú časť týchto financií použiť aj na zmysluplnejšie účely? Armádu treba modernizovať, ale musíme do nákupu zbraní nalievať miliardy? Iba preto, že to žiadajú „šéfovia“ z NATO? Žeby kvôli povestnej „ruskej hrozbe“?

„Hore“ na to všetko majú odlišné názory. Predseda parlamentu a predseda SNS Andrej Danko v ruskom parlamente hovoril o náprave chýb a rozvoji spolupráci s Ruskom. Minister obrany SR Peter Gajdoš, nominant tej istej SNS, podporuje masový nákup zbraní. Prečo? Aby sme sa bránili pred Marťanmi, Islamským štátom, ruským „agresorom“? Asi máme vyhodiť miliardy na nákup zbraní kvôli tým „strašným“ Rusom? Veď žiadneho iného „útočníka“ európske politici, „akože experti“ a mainstream nám neprezentujú.

Podporuje túto myšlienku aj minister obrany, ktorého  niektorí považujú za rusofila. Majú na to dôvod? Peter Gajdoš s budúcou manželkou sa stretol počas štúdia na Vojenskej akadémii M. Frunzeho v Moskve. Gajdoš je rusofil? Samotný minister obrany túto myšlienku odmieta. Často hovorí o transatlantickom smerovaní Slovenska a v rokoch 2010 až 2013 pôsobil ako zástupca Slovenska pri Vojenskom výbore NATO v Bruseli.

Určite nie je rusofil ani náčelník Generálneho štábu OS SR Milan Maxim, ktorý v nedávnej relácii RTVS „Večera s Havranom“ na otázku moderátora, či má armáda zadefinovaného nepriateľa, proti ktorému sa špecificky pripravuje, odpovedal: „Hovoríme o Rusku…“

A strapatý ruský maco si po zimnom spánku pretiera oči a čuduje sa, aké divné zvuky počuje spoza ostnatého plotu: mierumilovní natovskí poľovníci budujú akési čudné pozície – buď na obranu, alebo… Ohromený ruský Mišo iba vyvaľuje oči: pred kým sa chcú brániť? Nechce útočiť – je príliš lenivý. Ruský medveď sa zobudil a s úžasom zistil, že sa v spánku „priblížil“ ku hraniciam NATO: boli vzdialené stovky a tisíce kilometrov – a už sú tu…

 (pal)

Foto zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/181416/slovenska-armada-je-v-krize/