Smrteľný prápor NATO umiestnený v Poľsku

V Poľsku bude začiatkom apríla rozmiestnený američanmi vedený prápor s viac ako 1100 vojakmi na odradenie možnej ruskej “agresie”. Veliteľ jednotky pri tejto príležitosti zdôraznil, že jeho vojaci sú pripravení na použitie smrtiacej sily.

Bojová skupina Severoatlantickej aliancie bude umiestená v meste Orzysz, 220 kilometrov severovýchodne od hlavného mesta Varšava. Podľa agentúry Reuters bude zahŕňať viac ako 900 amerických vojakov, asi 150 britských členov personálu a asi 120 rumunských opravárov.

Americký armádny podplukovník Steven Gventer, ktorý je zároveň veliteľom tejto bojovej skupiny, v tejto súvislosti zdôraznil, že: “Ide o misiu a nie o tréningovú akciu. Jej účelom je zabrániť agresii v Pobaltí a Poľsku.” Dodal, že jeho vojaci sú pripravení použiť aj smrtiacu silu.

Bojová skupina nasadená v Poľsku je v súlade s rozhodnutím umiestniť štyri mnohonárodné prápory v Pobaltí, ktoré NATO odsúhlasilo v minulom roku.

Tie budú celkovo zahŕňať okolo 4 000 vojakov NATO vybavených tankami, obrnenými vozidlami, leteckou podporou ale aj vyspelými spravodajskými centrami a budú rozmiestnené v Poľsku, Litve, Lotyšsku a Estónsku. Ďalšie tri bojové skupiny, na ktorých čele budú Veľká Británia, Kanada a Nemecko, spolu s ostatnými členmi NATO, vrátane Francúzska, budú tiež súčasťou misie. Očakáva sa, že operovať začnú v júni tohto roku.

Tieto vojenské aktivity v blízkosti ruských hraníc vysvetľuje Severoatlantická aliancia z dôvodu upokojenia členov východoeurópskeho bloku jej krídla. Dôvodom obáv je údajne situácia po zjednotení Krymu s Ruskom, angažovanie Moskvy v ukrajinskom konflikte a celkový pohľad NATO na „ruské agresívne” správanie.

Rusko vojenské aktivity NATO vo východnej Európe, ktoré považuje za hrozbu svojej národnej bezpečnosti, opakovane kritizovalo. Vo februári ruský prezident Vladimír Putin obvinil alianciu z ohrozenia celosvetového mieru. Prostredníctvom deklarovanej misie s cieľom “odradiť” Rusko sa podľa jeho vyjadrenia NATO snaží vyprovokovať konflikt s Moskvou.

Ruský námestník ministra zahraničia Alexej Meškov varoval, že „kroky aliancie vážne zvyšujú riziko incidentov” medzi silami NATO a ruskou armádou.

Okrem spomínaných aktivít je Moskva znepokojená aj novým systémom protiraketovej obrany Spojených štátov rozmiestneným vo východnej Európe, ako aj zvýšeným počtom plavidiel NATO v Čiernom mori.

Foto zdroj: http://lodzpost.com/lodznews/u-s-army-parades-through-lodz/

(tom)