Snina oslavuje 700 rokov prvej písomnej zmienky o meste

Snina oslavuje 700 rokov prvej písomnej zmienky o meste

Oslavy 700-stého výročia prvej písomnej zmienky o Snine odštartoval 12. septembra Medzinárodný výtvarný festival  a výstava diel zúčastnených autorov, potrvá do 30. septembra.

Ďalšími sprievodnými podujatiami, ktoré pripomenú Sninčanom aj návštevníkom mesta jeho bohatú históriu i súčasnosť bude 10. októbra výstava fotografi Futbal pod Sninským kameňom, 11. až 13. októbra Medzinárodný festival outdoorových filmov so sprievodnými akciami, 14. októbra to bude rekonštrukcia bojov o mesto – Boje o Sninu. Zaujímavý bude určite 27. festival chrámových zborov Duchovná pieseň 14. októbra či fotografický edukačný projekt so študentami Deň v meste počas celého októbra.

Snina je najvýchodnejšie zemplínske mesto, nachádzajúce sa na sútoku riek Pčolinka a Cirocha. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1 317. K najvýznamnejším historickým pamiatkam mesta patrí Sninský kaštieľ so sochou Herkula – je to klasicistická budova, ktorá vznikla prestavbou z pôvodnej drevenej budovy v roku 1781, Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie z roku 1842 a Pomník vojakom, ktorí padli počas II. svetovej vojny. Mestský erb je prevzatý z historickej pečate z 19. storočia a znázorňuje hámor, t. j. žľab, vodné koleso s konštrukciou, kladivo a nákovu.

Foto zdroj:https://sk.wikipedia.org/wiki/Snina

(iri)