Snowden: Spravodajské služby využívajú strach z terorizmu vo svoj prospech

Snowden: Spravodajské služby využívajú strach z terorizmu vo svoj prospech

Špionážne služby využili teroristické hrozby vo svoj prospech, najmä pokiaľ ide o masové sledovanie obyvateľstva. Vo svojom rozhovore pre nemecký magazín to vyhlásil bývalý konktraktor NSA Edwarda Snowden. Podľa jeho slov je terorizmus v porovnaní s inými problémami súčasnosti oveľa menším nebezpečenstvom.

V exkluzívnom rozhovore pre nemecký týždenník Der Spiegel informátor americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) uviedol, že napriek tomu, že terorizmus je “reálnym problémom”, životy ľudí si vo väčšej miere ohrozujú dopravné nehody a infarkty.

“Aj keby sa 11. september v Spojených štátoch opakoval každý rok, bude terorizmus v porovnaní s inými záležitosťami oveľa nižšou hrozbou,” povedal Snowden a zároveň dodal, že terorizmus je “ideálnym príkladom rastúcej kultúry strachu”. Poznamenal tiež, že “spravodajská komunita ho použila na to, aby zosilnila hromadné sledovanie” obyvateľov.

Bývalý spolupracovník NSA dodal, že tragédiou je to, že “samotný proces a systém sa stal tým, kto v podstate terorizuje”.

“Myslím si, že táto atmosféra strachu sa nezmení, pokiaľ sa verejnosť nenaučí spraviť nový spôsob alchýmie a rozpoznať tak strach, keď sa prezentuje. Musíme sa naučiť premeniť ho na energiu, ktorá môže byť použitá na zlepšenie spoločnosti, a nie na jej terorizovanie a oslabovanie,” zamyslel sa nad súčasným stavom nášho sveta Edward Snowden.

V interview tiež poukázal na absenciu dôkazov, ktoré by “potvrdzovali, že programy masového sledovania zamedzujú teroristickým útokom”. Naopak tieto praktiky sú podľa neho zaujimavé z iného hľadiska. Pripomenul prípad z roku 2012, keď nemecká Spolková spravodajská služba (BND) odpočúvala telefonický rozhovor medzi vtedajšou americkou ministerkou zahraničných vecí Hillary Clintonovou a generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom.

“Každej vláde ide o väčšiu moc, pokiaľ ide o ekonomickú špionáž, diplomatickú manipuláciu a politický vplyv,” vysvetlil svoj pohľad exspolupracovník NSA.

Sýtenie strachom a neustále vytváranie pocitu nebezpečia a ohrozenia, je podľa Národných Novín jedným z najdôležitejších mechanizmov na kontrolu a manipulovanie svetovej populácie.

Foto zdroj: https://www.vox.com/cards/nsa-and-ed-snowden

(tom)