Šojgu rokoval s Asadom. 85 percent územia Sýrie je oslobodených

Ruský minister obrany Sergej Šojgu počas svojej návštevy Damasku viedol rozhovory so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom. Predmetom spoločnej diskusie bola vojenská spolupráca a spoločný postup proti džihádistom v Sýrii.

“Obe strany na stretnutí diskutovali o vojenskej a vojensko-technickej spolupráci medzi Ruskom a Sýriou, so zreteľom na úspešné operácie sýrskych vládnych jednotiek podporovaných ruskými leteckými silami s cieľom poraziť islamský štát,” uviedlo vo svojej správe 12. septembra ruské ministerstvo obrany.

Vo vyhlásení sa píše, že Šojgu s Asadom rozoberali otázky, ktoré sa týkajú stabilizácie situácie v Sýrii. Taktiež sa dotkli funkčnosti tzv. eskalačných zón a poskytovaním humanitárnej pomoci sýrskym občanom.

Pracovná cesta ruského ministra do Sýrie sa uskutočnila na základe požiadavky prezidenta Vladimíra Putina. Stretnutie prebehlo po tom, ako ruské ministerstvo obrany oznámilo, že sýrskej armáde sa podarilo oslobodiť spod kontroly teroristov 85 percent územia štátu.

Náčelník štábu ruských ozbrojených síl v Sýrii generálporučík Alexander Lapin 12. septembra vyhlásil, že sýrske jednotky sa teraz budú musieť zamerať na zostávajúcich 15 percent územia krajiny. Dodal, že sýrska armáda v súčasnosti pokračuje vo svojej operácii na oslobodenie sýrskeho mesta Dajr ez-Zaur – na východe štátu z rúk tzv. islamského štátu.

“Sýrska armáda čoskoro skoncuje so silami islamského štátu, ktoré okupovali mestské štvrte,” povedal na brífingu Lapin.

Národné Noviny o situácii v meste Dajr ez-Zaur, ktoré je strategickým územím v boji proti islamským extrémistom na východe Sýrie, publikovali článok, v ktorom sme sa zmienili, že po zavŕšení tejto operácie sa pozornosť bude sústrediť na poslednú baštu islamského štátu – mesto Rakka.

Foto zdroj: https://maps.southfront.org/russian-defense-minister-visits-damascus-for-meeting-with-president-assad/

(tom)