Špacírka po stopách nakrúcania filmu Čiara

Špacírka po stopách nakrúcania filmu Čiara

Film Čiara, ktorý valcuje sledovanosťou v kinách všetky ostatné české, slovenské či česko-slovenské filmové premiéry, bol inšpiráciou „špacirky po okoľici“ na východe Slovenska. Uskutoční sa 15. septembra.

Trasa povedie z Michaloviec cez Zalužice, Sobrance, Tibavu, Beňatinu až do Uble, kde sa odohráva dej filmu. Scenár filmu opisuje príhody, ktoré sa diali pri ukrajinskej hranici. Vychádza z rozprávania reálnych ľudí, ktorí žijú v reálnom prostredí slovensko-ukrajinskej hranice. Film zachytáva historky, príbehy a osudy ľudí na východe Slovenska, návštevníci si tak môžu pozrieť, kde vznikali, zoznámiť sa s nárečiami, kultúrou a zvykmi svojrázneho prostredia hranice.

Špacirki po okoľici je séria letných fakultatívnych výletov, ktoré organizuje občianske združenie Centrum služieb a vzdelávania Kaluža spolu s Thermalparkom Šírava a nezávislou organizácia Priatelia Zemplína a Mestské kultúrne stredisko Michalovce. Cieľom je spoznať krásy a históriu Zemplína, kultúrne pamiatky ako napríklad drevené chrámy či okolitú prírodu.

Foto zdroj:http://www.ublabereznyj.eu/sk/obec-ubla

(iri)