Španielsko uväznilo piatich katalánskych politikov

Španielsko uväznilo piatich katalánskych politikov

Keď sa Katalánsko po vlaňajšom referende za nezávislosť rozhodlo stať sa nezávislým od Španielska, zareagovala vláda v Madride politickými represiami proti tamojším občanom a politikom. Niektorí z nich čelia odsúdeniu na dlhé roky vo väzení.

Španielska vláda momentálne sústredí svoju pozornosť na 25 katalánskych lídrov, ktorí sú stíhaní za vzburu, protištátnu činnosť, hanobenie a iné trestné činy, ktoré súvisia s pokusom nastoliť v Katalánsku nezávislosť. Doteraz najvážnejšie rozhodnutie v rámci politických perzekúcií padlo v piatok 23. marca, keď španielsky najvyšší súd rozhodol o obžalovaní 13 politikov, ktorí sa podieľali na vyhlásení referenda za nezávislosť a následný pokus túto nezávislosť vyhlásiť v regionálnom parlamente. Medzi nimi je aj bývalý katalánsky predseda vlády Carles Puigdemont.

Sudca vzniesol požiadavku, aby 14 členov predchádzajúcej katalánskej regionálnej správy previedlo na bankový účet 2,1 milióna eur. Uvedená suma totiž predstavuje celkové náklady na uskutočnené referendum, ktorá centrálna vláda v Madride a španielsky ústavný súd považujú za nezákonné.

Najvyšší súd tiež rozhodol o uväznení piatich katalánskych predstaviteľov až do začatia konania súdneho procesu. Medzi nimi sa nachádza napríklad Jordi Turull, ktorý bol členom v predchádzajúcej katalánskej exekutíve a taktiež najnovším kandidátom na post premiéra. Medzi ďalšími sú bývalí členovia katalánskej vlády – Josep Rull, Raul Romeva a Dolors Bassaová, ale aj expredsedníčka katalánskeho parlamentu Carme Forcadellová.

Pripomíname, že počas víkendu bol na základe európskeho zatykača zadržaný nemeckou políciou aj bývalý katalánsky premiér Carles Puigdemont.

Demokracia a sloboda prejavu v Európskej únii tak týmito krokmi dostali ďalšiu ranu …

Foto zdroj: https://www.yahoo.com/news/german-police-arrest-ex-catalan-leader-puigdemont-002609084.html

(tom)